wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Miliardowa inwestycja PKP PLK

Polskie Linie Kolejowe mają w planach przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, która będzie pierwszym etapem do przebudowy oraz modernizacji linii średnicowej. PKP otworzyło już oferty i będzie przystępowało do ich weryfikacji. Cztery firmy złożyły swoje propozycje.

W ramach inwestycji planowana jest budowa peronów, które będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, zwiększy się liczba wind oraz ruchomych schodów, które ułatwią poruszanie się pasażerów po obszarze stacji. Wszystkie perony zostaną również wyposażone w dach.

Modernizacji ulegnie przejście podziemne, które zostanie powiększone oraz połączone swobodnym połączeniem z kasami biletowymi i poczekalnią. Na poziomie -2 przewiduje się tunel, w którym w przyszłości możliwa będzie budowa linii tramwajowej oraz koniecznej infrastruktury. Zgodnie z zamierzeniem, kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Dzięki inwestycji pociągi z linii obwodowej na linię radomską będą mogły swobodnie przejeżdżać, a także możliwe będą bezpośrednie połączenia na trasach Piaseczno – Legionowo i Legionowo – Lotnisko Chopina.

W przetargu na wykonanie zadania wzięły udział cztery firmy. PKP PLK obecnie rozpatruje oferty, jednakże wszystkie przekraczają budżet przeznaczony na ten cel, a zatem 1,95 miliarda złotych. Najniższą z nich złożył Torpol, który zaproponował realizację za blisko 2,83 miliarda złotych. Pozostałe oferty złożyły: Budimex (2,96 mld zł), Intercor (3,7 mld zł) oraz Strabag (4,8 mld zł). Przetarg przewiduje jednak licytację, w której zainteresowane podmioty będą mogły wziąć udział.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2023. W tym czasie mogą występować utrudnienia w podróżowaniu na linii Kolei Mazowieckich, a także Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Przewidywane są ograniczenia ruchu pociągów lub całkowite ich wstrzymanie w obrębie stacji Warszawa Zachodnia. Najprawdopodobniej pociągi będą dojeżdżać tylko do stacji Warszawa Reduta Ordona lub Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Aneta Czarnecka
Fot.: Warszawa.naszemiasto.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.