wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Czy powstanie Park Pamięci w Grodzisku?

Temat Parku Pamięci w Grodzisku Mazowieckim powraca. Władze chcą, aby w miejscu dawnego złomowiska pomiędzy ulicami: Żydowską, Traugutta i Towarową powstał obiekt, gdzie mieszkańcy mogliby spędzić czas w miłej atmosferze, a przy okazji poznać także historię miasta.

Kilka lat temu na obszarze tym znajdowało się składowisko złomu. W styczniu 2016 roku gmina Grodzisk Mazowiecki zgłosiła chęć wydzierżawienia terenu cmentarza żydowskiego w jego historycznych granicach. Obecnie miasto wciąż czeka na decyzje formalne, które znacznie hamują postęp prac w tym zakresie.

– Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska musi podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę działek przez gminę – wyjaśnia Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska. – Nadal takiego uzgodnienia nie ma, ale liczymy, że wkrótce się pojawi i ruszymy do przodu – dodaje.

Obok Parku Pamięci, w planach jest również budowa pawilonu edukacyjnego służącego przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom Grodziska i okolic. Miasto dysponuje już planem formalno-użytkowym, zawierającym koncepcje rewitalizacji terenu oraz aranżacji strefy zielonej.

Początkową barierą był spór pomiędzy byłym i obecnym właścicielem terenu o wpisy w księgach wieczystych, a teraz największym problemem jest brak zgody na jego dzierżawę. Zgodnie z zapowiedziami wiceburmistrza, Piotra Galińskiego, uchwała w tej sprawie prawdopodobnie zostanie przyjęta w najbliższym czasie.

– Bynajmniej nie porzucamy tematu Parku Pamięci, wręcz przeciwnie: mamy nadzieję, że wiosną inwestycja mogłaby ruszyć – mówi Piotr Galiński.

Aneta Czarnecka
Fot.: Grodzisknews.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.