niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

CPK: jeszcze w tym roku pierwszy etap wykupowania gruntów

Kolejny krok związany z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego już niebawem. Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała zapowiada, że jeszcze w tym roku ruszy etap wykupowania gruntów od prywatnych właścicieli pod inwestycję.

Wstępne założenia przewidują, że będzie to najbardziej czasochłonny etap przygotowań do przeprowadzenia inwestycji. Prawdopodobnie sprawi także najwięcej problemów, bowiem zdecydowana większość mieszkańców Baranowa, Stanisławowa i okolic jest przeciwna powstaniu lotniska.

Wiceminister Horała informuje, że niebawem rozpoczną się negocjacje z mieszkańcami w tej sprawie. Przyznaje również, że wymagane są konieczne zmiany prawne, które miałyby zaoszczędzić czasochłonnej biurokracji.

30 grudnia 2019 roku w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie instytucji i spółek skarbu państwa, z którymi CPK będzie współpracował podczas ustalania tzw. master planu mega lotniska. Tematem rozmów był przede wszystkim zakres prac przy realizacji zadań.

 W połowie przyszłego roku przystąpimy do prac nad master planem: zarówno dla lotniska, jak też dla zintegrowanej z nim stacji kolejowej. Tym samym wkraczamy w kluczowy etap przygotowań, który będzie wymagał wzmożonej współpracy m.in. z gestorami mediów, regulatorami i zarządcami infrastruktury – powiedział Marcin Horała.

Decydenci podkreślają, że takie spotkania są teraz bardzo istotnym elementem planowania:  Ponieważ będzie to lotnisko budowane jako tzw. greenfield, pozwoli nam to od podstaw zaplanować infrastrukturę CPK, zapewniając rezerwę dla przyszłych rozwiązań. Spotkaliśmy się z kluczowymi dla tego etapu partnerami, żeby przedstawić plan i metodykę współpracy, omówić nasze oczekiwania oraz dowiedzieć się, jakich informacji potrzebują od nas interesariusze – mówi Marek Litwin, dyrektor biura strategii i planowania lotniska CPK.

Marcin Horała zapowiada, że budowa CPK przewidziana jest na 2023 rok, a pierwsze samoloty powinny wystartować pod koniec 2027 lub na początku 2028 roku.

Aneta Czarnecka
Fot.: cpk.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.