wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Wszystko w rękach młodzieży

Nabór kandydatów do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego trwał od 1 do 25 października. Każdy, kto lubi działać, ma duszę społecznika i w realny sposób chce wpływać na to, co dzieje się w regionie mógł zgłosić swoją kandydaturę.

– To nasza odpowiedź na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik.  Dziś młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą móc wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia i dać im szansę wprowadzenia słów w czyn.

Będzie 51 mandatów

W Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego zasiądzie 51 radnych. Kto może zostać radnym? Uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczyło wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 podpisów popierających kandydaturę i wysłać zgłoszenie na adres Fundacji Civis Polonus.

Elżbiera Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zapewnia, że młodzi ludzie z Mazowsza są zaangażowani w sprawy publiczne oraz aktywnie działają na rzecz rozwoju regionu. Młodzieżowy sejmik będzie miejscem, gdzie teoria spotka się z praktyką. Otwarta możliwość dyskusji wpłynie na realizację wielu projektów.

Siedem okręgów

Kandydatury nadesłane do Fundacji Civis Polonus będzie oceniała Wojewódzka Komisja Wyborcza. Następnie przeprowadzone zostaną wybory, które odbędą się w siedmiu okręgach wyborczych. Kandydaci z najwyższymi notowaniami przejdą do II etapu, który będzie rozmową kwalifikacyjną z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi. Kompletna lista radnych będzie znana najpóźniej 30 listopada.

Młodzieżowy sejmik to sposób nie tylko na zaktywizowanie młodzieży i zachęcenie jej do zaangażowania się w działania lokalne, ale także okazja do zdobycia doświadczenia i nabycia nowych umiejętności.

Samodzielna i aktywna młodzież

– Nie będziemy dawać młodym radnym gotowych rozwiązań. To oni będą musieli pochylić się nad statutem i regulaminem sejmiku i sami wypracować zasady współpracy. To od nich zależeć będzie, czy i ile będzie komisji sejmikowych, czym one będą się zajmowały. Po wyłonieniu radnych całość spraw związanych z sejmikiem oddamy w ręce młodzieży. Będziemy oczywiście służyć pomocą i wsparciem, chcemy przekazywać sejmikowi do konsultacji projekty aktów prawnych – tak jak dziś przekazujemy je do Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie będziemy jednak niczego narzucać. Plan na dziś zakłada kadencję do końca 2021 roku, a w jej ramach pięć sesji. Co będzie dalej – to już zależeć będzie od samej młodzieży – podsumowuje Tamara Borkowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji Urzędu Marszałkowskiego.

Łukasz Dembiński, członek Fundacji Civitas Polonus i ekspert w dziedzinie rozwoju i aktywizacji przekonuje, że sejmik będzie szczególnym miejscem, w którym młodzież będzie mogła rozpocząć przygodę z działalnością obywatelską.

– Przygotujemy młodych do pełnienia funkcji radnego i będziemy ich wspierać w zyskaniu realnego wpływu na kwestie publiczne, szczególnie w zakresie dotyczącym spraw, które ich interesują i angażują – zaznacza Łukasz Dembiński.

Doświadczony kandydat

Jednym z kandydatów do sejmiku jest mieszkaniec warszawskiej Białołęki Dawid Szala, któremu działalność społeczna nie jest już obca. Od pięciu lat działa w radach młodzieżowych i jak sam mówi, jest to cenne doświadczenie i okazja, aby się rozwijać.

– Można nawiązać wiele kontaktów, a przy tym bardzo dobrze poznać swoje środowisko lokalne, małą ojczyznę, problemy mieszkańców – nie tylko młodych, ale także osób starszych – wskazuje Dawid Szala. – Młodzieżowa rada daje ogromne perspektywy na przyszłość, pomaga zintegrować się z różnymi środowiskami, także z młodymi z innych regionów, np. podczas kongresów czy konferencji. Wielokrotnie podpisywaliśmy różne porozumienia z radami innych województw, np. ze świętokrzyskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego. Bardzo dużo młodych ludzi zaczyna swoją działalność właśnie w młodzieżowych radach miast, gmin, powiatów, sołectw. Swoje młodzieżowe rady mają także posłowie. To szerokie drzwi do działalności na wyższym poziomie pracy społecznej – przyznaje.

Wybór kandydatów będzie znany pod koniec listopada. Na razie pozostaje trzymać kciuki za chętnych i życzyć im powodzenia w procesie rekrutacji.

Agata Czarnecka
Fot.: portalsamorzadowy.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.