wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Wukadka będzie trąbiła ciszej

Apele mieszkańców zostały wysłuchane. Kolejki Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą trąbiły ciszej. Z pewnością przyniesie to komfort osobom zamieszkującym w najbliższej okolicy linii WKD, ale czy utrzyma to oczekiwany poziom bezpieczeństwa?

Mieszkańcy regionu od dawna skarżyli się na głośność syren sygnalizujących zbliżanie się pociągu do przejazdu. W końcu zapadła decyzja o obniżeniu decybeli sygnału dźwiękowego kolejek. Za rozwiązaniem problemu stoją samorządy, które wspólnie z WKD podjęły uzgodnienie o przyciszeniu Wukadek.

Całkowita rezygnacja z sygnału ostrzegawczego nie była możliwa, byłoby to zbyt niebezpieczne, szczególnie dla osób przyjezdnych, nieprzyzwyczajonych do częstotliwości jazdy pociągów WKD. Kompromisowym rozwiązaniem okazało się obniżenie poziomu głośności syren ostrzegawczych. W zamian za zmniejszenie decybeli dźwięków ostrzegawczych, zostaną zastosowane inne elementy poprawiające bezpieczeństwo, np. ograniczenie prędkości pociągów do 20 km/h w pobliżu przejazdów niestrzeżonych, a także umieszczenie dodatkowej sygnalizacji świetlnej.

Władze WKD zaznaczają, że obniżenie poziomu głośności syren musi być zgodne prawem, wobec czego jest możliwe tylko wówczas, gdy zostanie uzyskana zgoda na odstępstwa od Ustawy o transporcie kolejowym.

Warszawska Kolej Dojazdowa wysłuchując postulatów mieszkańców, zdecydowała się na modernizację urządzeń dźwiękowych we wszystkich pociągach. Celem było obniżenie głośności sygnału o 5-8 decybeli względem pierwotnego. Zarząd spółki WKD zaznacza, że najważniejsze są aspekty bezpieczeństwa. Dlatego podjęto decyzję o obniżeniu głośności sygnału „Baczność” do wymaganego minimum, który jest jednak zgodny z prawem.

W październiku 2018 roku WKD nawiązała współpracę z niemieckim producentem makrofonów, dzięki którym możliwa jest zmiana barwy dźwięku oraz wprowadzenie oczekiwanej zmiany przyciszenia sygnałów. Przeprowadzenie testów oraz modernizacji we wszystkich, 21 elektrycznych zespołach trakcyjnych WKD zostało etapowo wprowadzone do końca maja.

Aneta Czarnecka
Fot.: www.warszawa.naszemiasto.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.