niedziela, 26 czerwca, 2022
Flesch Mazowsza

Inwestycja musi poczekać

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom samorządowców, na remont wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej w Pruszkowie będziemy musieli jeszcze poczekać. Prace wystartują najwcześniej w 2020 roku.

Kierowcy przejeżdżający przez Pruszków mogą skorzystać z dwóch przepraw przez tory PKP – przejazdu w ciągu ul. Przejazdowej lub wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej. Niestety stan techniczny wiaduktu w centrum Pruszkowa pozostawia wiele do życzenia.

Ekspertyzy ujawnione w związku z konsultacjami społecznymi, które odbyły się w 2016 r. wykazały, że konieczne jest wykonanie gruntownego remontu wiaduktu do 2019 roku. Początkowo zakładano, że budowa nowej przeprawy powinna zakończyć się przed tym terminem. Niestety dziś już wiemy, że nie uda się dochować obiecanego terminu. Prace wystartują najwcześniej w 2020 roku. Co więcej, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW), który jest zarządcą wiaduktu zdecydował, że nowa przeprawa powstanie w miejscu starego wiaduktu, a nie jak wcześniej planowano obok niego.

Nowy wiadukt w miejscu starego

Dlaczego zdecydowano się wprowadzić rozwiązanie, które utrudni ruch samochodowy w Pruszkowie?

– W ramach procesu projektowego w oparciu o istniejące uwarunkowania terenowe i istniejącą w terenie infrastrukturę wypracowany został wariant zakładający budowę wiaduktu w miejscu istniejącego obiektu, który ze względu na zły stan techniczny zostanie rozebrany i w jego miejscu powstanie nowy obiekt – mówi Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW. – Przeprowadzona w ciągu ostatnich lat przez PKP PLK S.A. modernizacja linii kolejowej w znaczący sposób utrudniła możliwość zlokalizowania wiaduktu obok istniejącego obiektu, bowiem wówczas miałaby miejsce kolizja z bramkami trakcyjnymi znajdującymi się nad rozjazdami torowymi. Lokalizacja wiaduktu w tym miejscu wiązałaby się ze znaczną przebudową układu torowego, urządzeń sterowania ruchem i pozostałej infrastruktury kolejowej na dość dużym odcinku linii kolejowej nr 1 i 447. Z uwagi na uwarunkowania terenowe niemożliwe było podniesienie obiektu ponad bramki trakcyjne – dodaje.

Zgodnie z założeniami nowy wiadukt połączy ul. Bolesława Prusa z Rondem Solidarności. Na wiadukcie znajdzie się również chodnik, ścieżka rowerowa oraz dodatkowy łącznik, który umożliwi kierowcom jadącym z Gąsina i Żbikowa bezkolizyjny wjazd w al. Wojska Polskiego w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

Prace ruszą najwcześniej w 2020 roku

Kiedy rozpoczną się prace budowlane? Jak zapowiadają drogowcy, realizacja prac budowlanych będzie mogła nastąpić najwcześniej w 2020 r., po wyłonieniu w toku postępowania przetargowego wykonawcy robót budowlanych.

Do chwili obecnej udało się uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja została wydana w dniu 13 września ubiegłego roku i obecnie nadal trwa procedura związana z nadaniem jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska klauzuli ostateczności. Po nadaniu klauzuli, kontynuowany będzie proces projektowy, w ramach którego konieczne będzie jeszcze m.in. uzyskanie decyzji o pozwoleniu wodno – prawnym i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, której uzyskanie drogowcy przewidują w III kwartale 2019 r. Wszystko wskazuje więc na to, że na nowy wiadukt będziemy musieli poczekać co najmniej półtora roku.

Kinga Rochalska
Fot. www.pruszkow.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.