niedziela, 26 czerwca, 2022
Flesch Mazowsza

PIASTÓW. 37 nowych lokali komunalnych

Zakończono prace budowlane trzech budynków komunalnych u zbiegu ulic Żbikowskiej i J. Sułkowskiego. Procedura związaną z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nowych obiektów ruszyła. Na terenie inwestycji trwają obecnie ostatnie prace porządkowe. Dzięki temu działaniu do gminnego zasobu mieszkaniowego przybędzie 37 nowych lokali komunalnych. Piastowską inwestycję dofinansował Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopłata wynosi 2 960 846,28 zł.

Budowa zespołu budynków komunalnych w Piastowie rozpoczęła się w marcu 2017 roku. W ramach inwestycji powstały trzy budynki mieszkalne posiadające po dwie kondygnacje nadziemne. Budynki wyposażone są w niezbędne instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodno – kanalizacyjną, centralnego ogrzewania wraz z węzłem ciepła, odgromową oraz instalacje wentylacji mechanicznej. Łącznie powstało 37 mieszkań posiadających niezależne wejścia z zewnątrz, co daje możliwość zapewnienia domu dla 37potrzebujących rodzin.

W budynku A i B znajduje się odpowiednio 18 i 15 mieszkań o powierzchni 48 i 43 m2. Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich przeznaczone są dwa mieszkania na parterze zlokalizowane w budynku C. Mieszkania te mają powierzchnię 58 m2, posiadają łazienki dostosowane do potrzeb dla osób niepełnosprawnych. Drzwi do mieszkań oraz do pomieszczeń mają szerokość, położenia oraz kształt dogodny do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.

Mieszkania o powierzchni 43 i 53 m2 składają się z przedsionka, korytarza, pokoju dziennego z aneksem kuchennym, pokoju oraz łazienki, natomiast mieszkania o powierzchni 48 i 58 m2 wyposażone są dodatkowo w jeden pokój. Mieszkania zlokalizowane na piętrze posiadają przestronne balkony. Budynki zostały zaprojektowane i wybudowane w standardzie budynku wysoko energooszczędnego czyli nie emitujące gazów cieplarnianych do środowiska. W ramach inwestycji oprócz trzech budynków wielorodzinnych zamontowana została wiata śmietnikowa na odpady, ogrodzony plac zabaw dla najmłodszych przyszłych mieszkańców, miejsca parkingowe chodniki oraz ławki do odpoczynku, całość uzupełnia zieleń: drzewa i krzewy.

Na pytanie, kiedy mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do lokali, nie ma konkretnej odpowiedzi. W pierwszej kolejności do tego, by mówić o zasiedlaniach mieszkań, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynków. Trwają działania w tym zakresie. Następnie ruszy procedura ich zasiedlania.

Już w przyszłym roku ruszy realizacja dużego projektu termomodernizacji i rewitalizacji 11 wielorodzinnych miejskich budynków mieszkalnych. Na ten cel Piastów otrzyma ponad 6 mln zł ze źródeł zewnętrznych. Całkowitą wartość tego projektu oszacowano na niemal 7,5 mln zł. Jego realizację zaplanowano do końca czerwca 2020 roku.

Inwestycja ta w znaczący sposób poprawi warunki mieszkalne lokatorów tych budynków. Zakres prac remontowych i termomodernizacyjnych przewidzianych w projekcie dotyczy m.in. fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stropów, dachów, stolarki drzwiowej i okiennej, instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, gazowych, wodnych, centralnego ogrzewania, wodnych i kanalizacyjnych a także kominów, korytarzy, poddaszy oraz docieplenia budynków.

(a)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.