wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Wielkie otwarcie Mediateki!

W sobotę 6 października o godz. 14 nastąpił wyczekiwany moment – ruszyła Mediateka, najnowszy i najbardziej spektakularny obiekt na mapie kulturalnej Grodziska. Piętro zostało pomyślane jako siedziba nowoczesnej biblioteki, wyposażonej w multimedia i narzędzia edukacyjne. Parter dedykowany został seniorom, ich integracji i aktywności.

Jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu nowoczesną, wspólną przestrzeń, widać było gołym okiem. Na uroczystość otwarcia wyjątkowo tłumnie przybyli zwłaszcza seniorzy i seniorki, chyba nigdy dotąd żadne wydarzenie nie zgromadziło ich aż tak wielu.

Uroczystość odbywała się „z pompą” adekwatną do rangi wydarzenia. Przed zamkniętą jeszcze Mediateką, w oczekiwaniu na przybycie samorządowców i zaproszonych znamienitych gości, przygrywała Orkiestra Gedeon Richter. Pogoda jak na zamówienie. Park Skarbków odbijający się w przeszklonej fasadzie, parasole nad kilkoma stolikami, flagi w stojaku i kwiaty w donicach – oczekiwanie na rozpoczęcie miało swój urok, bo otoczenie Mediateki daje poczucie komfortu.

Międzynarodowa oprawa

Oficjalne otwarcie obiektu przebiegło z energią i z humorem, w kilku językach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele współpracujących z Grodziskiem trzech miast: w Austrii, we Francji i na Litwie oraz delegacja samorządowców z Ukrainy. Entuzjastyczne przemówienia gości podkreślały wartość Mediateki jako przestrzeni do dzielenia się kulturą i zarazem realizacji więzi międzyludzkich, a Grodzisk scharakteryzowany został jako miasto, które umie przełożyć swój rozwój ekonomiczny na rozwój społeczny. Były gratulacje, szczere wyrazy uznania i prezenty dla miasta i Mediateki.

Jak przystało na tego typu uroczystość sporo miejsca zajęły podziękowania dla ludzi i firm zaangażowanych w powstanie obiektu. Już na pierwszy rzut oka widać zasługi projektanta, który idealnie skomponował budynek z otoczeniem – zarówno od strony wizualnej, wykorzystując efekt lustrzanego odbicia otaczającej przyrody, jak i pod kątem łatwej dostępności dla wszystkich, również osób niepełnosprawnych.

Robimy to dla seniorów

Burmistrz Grzegorz Benedykciński w bezpośredni sposób zwrócił się do grodziskich seniorów, mówiąc: „dla Was to robimy”. Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Wróblewska wyraziła myśl, że „człowiek stworzony jest do tego, by być blisko drugiego człowieka” i że „problemem seniorów jest samotność i izolacja społeczna – ale nie w Grodzisku”. Dyrektor Mediateki Dorota Olejnik zaznaczyła, że podobnych obiektów w Polsce nie ma, projekt funkcjonowania Mediateki jest poniekąd otwarty i w miarę potrzeby można będzie wspólnie poszukiwać nowych rozwiązań.

Po wyczerpaniu przemówień, aby uczynić zadość tradycji ksiądz dziekan dokonał poświęcenia obiektu a dyrektor Mediateki przy dźwiękach fanfar przecięła wstęgę. Podwoje obiektu zostały otwarte i rozpoczęło się zwiedzanie. Mediateka nie ma barier architektonicznych, podłoga parteru jest przedłużeniem nawierzchni przed budynkiem, na piętra można wjechać przeszkloną windą. Wszechobecny jest kontakt wizualny z krajobrazem na zewnątrz, szczególnie od strony Parku Skarbków i małego, malowniczego bulwaru nad rzeczką Rokicianką. Jest przestronnie, komfortowo, pięknie.

Weekend pełen wrażeń

Warto wspomnieć o wyjątkowo nowoczesnych rozwiązaniach, które znalazły zastosowanie w Mediatece. Jest tu mianowicie e-kiosk telemedyczny, który pozwoli seniorom na szybki pomiar i ocenę podstawowych parametrów zdrowotnych, w kontakcie ze Szpitalem Zachodnim. Jest profesjonalne studio do nagrań muzycznych. Na piętrze bibliotecznym, w sali YouMedia skierowanej do starszych dzieci i młodzieży, dostępna jest tak pożądana dzisiaj drukarka 3D oraz bieżnia VR – czyli bieżnia wirtualnej rzeczywistości, która pozwala ruch ciała przełożyć na działanie w rzeczywistości gry komputerowej.

Sobotnie zwiedzanie Mediateki zwieńczone zostało dwoma koncertami na świeżym powietrzu: Bohdana Łazuki i Mateusza Ziółko, na które przejść się można było bulwarem nad Rokicianką. To jednak nie koniec weekendowych atrakcji, związanych z otwarciem nowego obiektu kulturalnego. W niedzielę w godzinach popołudniowych w Mediatece odbył się koncert o bardziej uroczystym charakterze. Sala pękała dosłownie w szwach, znów publiczność zdominowali seniorzy. Wystąpili: Grodziski Chór Bogorya oraz kwartet instrumentów dętych „Czwórka na drodze donikąd”, przybyły ze wspomnianego już partnerskiego miasta Weiz w Austrii, dając pokaz prawdziwie wyrafinowanej muzyki. A na zakończenie pełnego wrażeń weekendu odbyły się, mówiąc słowami burmistrza, „tańce, hulanki, swawole” w wykonaniu seniorów, w niespodziewanie dyskotekowej oprawie.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.