wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

Mieszkańcy mają głos!

Marcin Giziński 30 października, 2017 Różności, Wiadomości Brak komentarzy do Mieszkańcy mają głos!

Do piątku, 27 października br., mieszkańcy powiatu pruszkowskiego mieli szansę wyrazić opinie w sprawie wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Pruszkowie. To pierwszy etap konsultacji społecznych, których celem jest rozwiązanie problemu braku miejsc postojowych w centrum Pruszkowa.

Idea uruchomienia strefy płatnego parkowania niestrzeżonego w Pruszkowie zrodziła się już kilka lat temu. Głównym zadaniem płatnej strefy byłoby zwiększenie rotacji na miejscach postojowych i tym samym ułatwienie dostępu do sklepów, punktów usługowych, urzędów oraz przychodni.

Strefa płatnego parkowania

Strefa składać miałaby się z trzech różnych podstref: A, B i C. W podstrefach A i C parkowanie byłoby płatne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00, a w strefie B – we wtorki i piątki w godz. 6.00–13.00. Poza tymi godzinami oraz w dni ustawowo wolne od pracy parkowanie miałoby być bezpłatne.

Podstrefa A objąć miałaby ulice w centrum miasta: Kraszewskiego, Kościuszki, Sienkiewicza, Chopina, Lipową (od Al. Armii Krajowej do ul. Kopernika), Potulickiego, Niecałą, Drzymały, Radnych, Niepodległości, Kościelną, Sprawiedliwości, Berenta, Hubala, Kopernika, Prusa (od ul. Powstańców do ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej), Ołówkową (od ul. Sienkiewicza do ul. Mokrej) i Ewy. Podstrefa B objąć miałaby ulice: Komorowską (od ul. Gordziałkowskiego do ul. Ceramicznej), Ceramiczną (od ul. Komorowskiej do ul. Prusa) i Targową, zaś strefa C – parking wzdłuż torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej (od ul. Ewy do garaży).

Mimo dalekosiężnych planów, do tej pory projekt nie wszedł w życie. Okazuje się, że prace nad strefą wstrzymują uzgodnienia pomiędzy władzami miasta a starostwem powiatowym, w którego zarządzie jest większość ważnych dróg znajdujących się w centrum Pruszkowa m.in. Al. Niepodległości, ul. Bolesława Prusa, ul. Sienkiewicza.

Opinie do 27 października

W odpowiedzi na powracający temat strefy płatnego parkowania, jako jednego z pomysłów na rozwiązanie braku miejsc postojowych w centrum Pruszkowa, władze powiatu pruszkowskiego postanowiły zapytać o zdanie mieszkańców. W tym celu przygotowano ankiety dotyczące strefy płatnego parkowania, które będą zbierane do 27 października br. Ankiety można wypełnić na kilka sposobów:

Poprzez link dostępny na stronie Powiatu Pruszkowskiego widoczny na stronie głównej;

Poprzez bezpośredni link do ankiety: www.bit.ly/AnkietaPowiatPruszkow;

Bezpośrednio w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie (ul. Drzymały 30), gdzie na obu salach obsługi mieszkańców dostępne są wydrukowane formularze i urny, do których można wrzucić wypełnioną ankietę;

Na ulicach Pruszkowa, gdzie pojawią się ankieterzy Fundacji UPstarter.

Pierwszy krok konsultacji

Jak zapewniają organizatorzy, zbieranie opinii w ankietach to tylko pierwszy krok w konsultacjach społecznych. Kolejnym elementem będzie ich weryfikacja, a następnie warsztaty zorganizowane w siedzibie starostwa. W ich trakcie przedstawione zostaną wyniki, a zaproszeni eksperci, przedstawiciele urzędów i organizacji pozarządowych będą wspólnie omawiać ankiety i szukać jak najlepszych rozwiązań dla miasta.

Następnym krokiem będzie zorganizowanie otwartego spotkania z mieszkańcami, podczas którego zostaną zaprezentowane zarówno wyniki ankiet, jak i efekty przeprowadzonych warsztatów. Jakie opinie w sprawie strefy płatnego parkowania mają mieszkańcy? Na tę odpowiedź będziemy musieli poczekać do czasu zakończenia zbierania ankiet.

– Nie chcemy w najmniejszym stopniu wpływać na opinie mieszkańców dotyczącą stref płatnego parkowania. Na informacje o ilości osób jakie wzięły udział w konsultacjach, a tym bardziej w kwestii wniosków z tego płynących musimy wstrzymać się do czasu zakończenia ankiet – mówi Krzysztof Bukowski, Zastępca Naczelnika z Biura Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Tekst i foto: Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.