W sobotę i niedzielę na grodziskim deptaku odbyły się imprezy o charakterze muzycznym i kulinarnym, poświęcone kulturze żydowskiej. Wydarzenia stanowiły pierwszą odsłonę cyklu „Grodziskich Wieczorów z Kulturą Mniejszości Narodowych”.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest lokalna Fundacja Minoratio, w osobie jej założyciela Krzysztofa Urtate – grodziszczanina, potomka rodziny przybyłej do Grodziska Mazowieckiego na przełomie XIX/XX w. z Osetii na Kaukazie. W przyszłości Fundacja, której szeroko pojętym celem jest zmniejszanie dystansu międzykulturowego, planuje podobne wydarzenia poświęcone kulturze narodów kaukaskich.
Cykl imprez rozpoczął się jednak nie bez przyczyny od prezentacji kultury żydowskiej – jak wiadomo wyjątkowo silnie zaznaczonej w przeszłości Grodziska.
W sobotni wieczór kawiarnia muzyczna Cafe Queen przy deptaku zaprosiła w swoje podwoje mieszkańców Grodziska na „Kolację Szabasową”. Wydarzenie kulinarne, utrzymane w konwencji interaktywnego teatru, miało za zadanie przybliżyć uczestnikom tradycje i smaki żydowskiej kuchni, poprzez degustację charakterystycznych dla niej potraw.
Z kolei w niedzielne popołudnie na scenie plenerowej przy Cafe Queen odbył się kameralny koncert dawnych polskich szlagierów i popularnych piosenek z okresu przed – i powojennego, których twórcami byli autorzy pochodzenia żydowskiego. Takie dawne przeboje, jak „Co nam zostało z tych lat”, „Przy kominku” czy „Już nigdy” zapewne wprawiły w sentymentalny nastrój niejednego z obecnych na koncercie seniorów. Prowadząca koncert piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia Danuta Morel, z towarzyszącym jej zespołem, zachęciła uczestników do tańca w rytm znanego wszystkim „Tanga Milonga”.
Podsumowaniem spotkania z kulturą żydowską był wieczorny występ Klezmerskiej Kapeli Maćka Kierzkowskiego na deptaku. Dźwięki muzyki klezmerskiej, czyli tanecznej, lżejszej formy wywodzącej się z tradycyjnej, obrzędowej muzyki żydowskiej były jednocześnie inauguracją kolejnej imprezy miejskiej w Grodzisku – Festiwalu Muzyki Folkowej. Ale o tym w innym artykule.
Tekst i foto: Sylwia Pańków
Comments are closed.