Po raz trzeci w Pruszkowie odbywać się będą warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Lato w Teatrze”. Projekt zatytułowany „Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań” rusza już w lipcu. Do udziału zaproszona jest młodzież w wieku 13-19 lat.
Co będziemy robić?
Myślą przewodnią tegorocznych warsztatów będzie teatralne zbadanie pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: „Ja – swój wśród obcych” oraz „Ja – obcy wśród swoich”. Instruktorzy i uczestnicy będą rozmawiać o tym, na ile „obco” lub „swojsko” czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu „swojskości” i „obcości” w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.
W programie warsztatów znajdą się:
– warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu i rekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół głównego tematu.
– warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.
– warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.
– drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń.
Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.
Dla kogo?
Do udziału w projekcie „Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań” zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.
Kiedy i gdzie?
Zajęcia odbywać się będą w terminie 10 – 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr. 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie. Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.
Organizatorem warsztatów jest Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rekrutacja
Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać do 2 lipca 2017 na adres swoj.obcy@innowatorium.org lub wypełniając formularz on-line na stronie www.innowatorium.org
Co to jest „Lato w teatrze”?
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.
W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facebook.com/programLatowteatrze
Comments are closed.