czwartek, 21 listopada, 2024
Flesch Mazowsza

Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski

13 maja, w sobotę, o godzinie 17:00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Nasze Korzenie zatytułowane „Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski”. Gościem spotkania będzie Andrzej Piotr Lesiecki, który opowie o niezwykłych losach swojej rodziny oraz wydarzeniach historycznych, które stały się jej udziałem podczas pobytu na Dalekim Wschodzie. 

Atrakcją spotkania będzie pokaz slajdów, podczas którego Andrzej Piotr Lesiecki zaprezentuje genealogiczne spojrzenie na rodzinę Lesieckich herbu Nałęcz ukazując jej dzieje od XV wieku, kiedy to zamieszkiwała na Lubelszczyźnie i dalsze, na Wołyniu, gdzie rodzina osiadła na przełomie XVIII i XIX wieku. Usłyszymy również o roli, jaką Lesieccy odegrali podczas budowy Wschodniochińskiej Linii Kolejowej w Mandżurii w latach 1898-1903, a także o życiu rodziny, która mieszkała w Harbinie (dawniej Charbinie) aż do 1921 roku. Prowadzący spotkanie opowie również o powrocie rodziny Lesieckich do wolnej Polski w latach 20. XX wieku oraz czasach okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego, podczas którego część rodziny Lesieckich została wypędzona z Warszawy i znalazła się w obozie Dulag 121. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in.: listy Józefa Dawida Lesieckiego z roku 1901, a także pamiętniki Wiktora Lesieckiego ukazujące jego dzieciństwo i lata szkolne w mandżurskim Harbinie do roku 1921. Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Wstęp wolny.

Andrzej Piotr Lesiecki (ur. 1938 w Warszawie) – świadek historii obozu przejściowego Dulag 121. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie – kierunek zielarski. Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Członek Koła Nałęczów. Pasjonat, znawca i miłośnik historii oraz genealogii. Propagator medycyny naturalnej.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.