czwartek, 25 lipca, 2024
Flesch Mazowsza

Polskie kobiety na ekranach naszych kin

Aktualnie w kinach możemy obejrzeć dwa polskie filmy, których bohaterkami są polskie, odważne kobiety, które wbrew swoim czasom rzuciły wyzwanie obowiązującym normom społecznym i stereotypom dotyczącym płci.

„Sztuka kochania” na ekranach kin

Film, który niedawno wszedł na ekrany kin w reżyserii Marii Sadowskiej cieszy się niebywałą popularnością. Podobnie jak książka Michaliny Wisłockiej zatytułowana „Sztuka kochania, wydana pod koniec lat 70 – tych.

Dla reżyserki postać Michaliny Wisłockiej stała się inspiracją do stworzenia ekranizacji opowiadającej o jej życiu. Jej trudna egzystencja, przypadająca na czasy PRL – u wzbudza wiele kontrowersji i zarazem podziwu. Wydany przez nią bestseller zatytułowany „Sztuka kochania”, dzięki któremu główna bohaterka zyskała sławę i uznanie do dziś czytany jest z wypiekami na twarzy.

Niebywałe kreacje aktorskie – Magdaleny Boczarskiej, która wcieliła się w postać Michaliny oraz Piotra Adamczyka, który zagrał jej męża są dowodem na to, że dzisiejsze ekranizacje stają się coraz bardziej bezprecedensowe.

Wisłocka walczyła o wydanie swojej książki wszelkimi możliwymi sposobami, przewartościowała także życie intymne wielu Polaków. Wyraziste postacie zdecydowanie ubarwiają fabułę filmu, a bezkompromisowa postawa bohaterki w dążeniu do celu, którym jest publikacja książki, staje się asumptem do głębokiej refleksji nad losem Wisłockiej. Jaka była naprawdę Michalina Wisłocka możecie przekonać się wybierając się na seans.

Film, tak jak wydana w latach 70 – tych książka jest wspaniały pod wieloma względami i na pewno zapisze się w pamięci widzów na długo. Muzykę skomponował Radzimir Dębski.

Wielka noblistka w świetle jupiterów

Twórcy filmu Maria Skłodowska – Curie składają pokłon godnej uznania noblistce. Wykształcona i elokwentna laureatka dwóch Nagród Nobla jest wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń.

Skłodowska rozsławiła Polskę i Polaków na cały świat, dlatego pokłon składany w jej stronę poprzez liczne publikacje, a także ekranizacje filmowe to zaledwie kropla w morzu tego, co ona sama uczyniła dla ludzkości.

Maria Skłodowska – Curie wspólnie z mężem odkryła dwa pierwiastki – polon i rad, dlatego w 1903 roku wraz z mężem Piotrem Curie zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za wyniki badań nad promieniotwórczością. Po tragicznej śmierci męża, Maria objęła katedrę fizyki na Sorbonie. W 1911 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Bez wątpienia jako wybitny naukowiec cieszyła się uznaniem różnych grup społecznych, dlatego twórcy filmu chcieli na nowo przypomnieć o jej dokonaniach. W tamtych czasach kobieta – naukowiec była czymś nadzwyczajnym, dlatego jej postać na tle epoki jest wyjątkowa.

Twórcy nie zapomnieli także i o tym, aby poprzez ekranizację wspominać nie tylko jej talent, lecz także aby uczynić z niej kobietę z krwi i kości, predestynującą do roli matki i żony.

W rolę wybitnej pani naukowiec wcieliła się Karolina Gruszka, reżyseruje Marie Noẻlle. Jaka była Maria Skłodowska – Curie, zarówno jako wybitny naukowiec, a także prywatnie można przekonać się wybierając się do kina.

Daria Głowacka

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.