Do 18 marca potrwają konsultacje społeczne w sprawie projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców dzielnicy Ursus. Pod ocenę poddane zostaną aż 82 projekty.
Ponad 1,5 mln zł na pomysły mieszkańców
Władze warszawskiej dzielnicy Ursus w 2018 roku na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego przeznaczyły kwotę 1 655 677 zł z podziałem na Ursus Północny (827 838,50 zł) i Południowy (827 838,50 zł). Podczas naboru wniosków mieszkańcy zgłosili aż 82 projekty.
Od 1 do 18 marca trwać będą konsultacje społeczne z udziałem urzędników tzw. wydziałów merytorycznych dzielnicy. W tym czasie mieszkańcy mają szanse skomentować i przekazać uwagi do pomysłów na specjalnej platformie internetowej www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w trakcie spotkań dyskusyjnych.
Projekty, które po przeprowadzeniu analizy zostaną uznane za możliwe do realizacji, trafią pod głosowanie mieszkańców w drugiej połowie czerwca. Warszawiacy wybiorą, które projekty będą realizowane w 2018 r. A jakie pomysły zgłosili mieszkańcy Ursusa?
Mamy w czym wybierać
Wśród pomysłów dla Ursusa Północnego pojawiła się m.in. propozycja stworzenia murali na terenie Ursus-Niedźwiadek, ruchomego neonu w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus, czy też ogólnodostępnego sadu owocowego z drzewami i krzewami
Projektów zgłoszonych w ramach Ursusa Południowego pojawiło się znacznie więcej. Wśród nich został zgłoszony pomysł stworzenia Parku Skorosze w rejonie osiedla Skorosze oraz parku rozrywki FootGolf Park na terenie Parku Czechowickiego. Lokalny park aktywności ruchowej przeznaczony miałby być dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat. Jak podkreślają organizatorzy byłoby to połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa.
Wyjątkowym pomysłem jest także budowa wieży antysmogowej w formie ażurowej kolumny. Wieża stanąć miałaby na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ursusie, a jej zadaniem byłoby oczyszczenie powietrza. Według szacunków projektanta, wieża byłaby w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę.
Wśród pomysłów dla całego Ursusa znaleźć można także kontynuację i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu – ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej.
Kinga Rochalska
Comments are closed.