wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Podróbki warte miliony. KAS przejęła ponad 3,5 tys. szt. podrobionej biżuterii

Ponad 3,5 tys. sztuk podrobionej biżuterii z zastrzeżonymi znakami towarowymi przejęła mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalny towar był sprzedawany w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej. Szacunkowe straty właścicieli podrobionych znaków towarowych to ponad 4,2 mln zł.

Biżuteria oznaczona zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych firm, była w jednym z boksów handlowych oraz magazynie spółki, do której należał skontrolowany boks.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3,5 tys. szt./par biżuterii, m.in. łańcuszki, bransoletki, kolczyki, opaski i spinki do włosów. W charakterze świadków przesłuchano dwie Polki.

Wartość kosztowności, gdyby były oryginalne, wyniosłaby ponad 4,2 mln zł.

Przedstawiciel kancelarii prawnej, reprezentującej właścicieli znaków towarowych, potwierdził, że biżuteria została nielegalnie opatrzona zastrzeżonymi znakami towarowymi. Złożył wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa.

Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Towar został zabezpieczony i znajduje się w magazynie depozytowym w Legionowie.

Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.

Kontrole prowadzone na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej są wymierzone w nieuczciwych sprzedawców towarów, z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi.

Wiele z tych towarów nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Produkowane są bez kontroli jakości i nadzoru, mogą zawierać w składzie substancje chemiczne zagrażające zdrowiu.

Niska cena to często nie tylko niska jakość i naruszenie prawa własności intelektualnej, ale przede wszystkim zagrożenie, przed którym KAS chroni konsumentów.

Funkcjonariusze i pracownicy KAS opowiadają o ochronie praw własności intelektualnej i zagrożeniach związanych z kupowaniem podrobionych i pirackich towarów, podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz okolicznościowych pikników.

Źródło: KAS

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.