czwartek, 2 maja, 2024
Flesch Mazowsza

Dramatyczne dane – rekord samobójstw dzieci

Ubiegły rok był niechlubnym czasem w statystykach dotyczących samobójstw wśród polskiej młodzieży. Niestety, padł rekord prób samobójczych. Fundacja GrowSpace informuje, że w 2022 roku miało miejsce ponad 2 tysiące prób popełnienia samobójstwa. To o 150 procent więcej niż w 2020 roku.

Z danych uzyskanych od policji wynika, że takich prób było w 2022 r. 2031, w tym 150 prób zakończyło się zgonem. Co więcej, tragiczne statystyki są najprawdopodobniej niepełne, ponieważ nie obejmują informacji z całego ubiegłego roku. Okres statystyczny w policji kończy się dopiero 31 stycznia.

–To bardzo przykre dane, które pokazują drastyczny wzrost przypadków prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze w 2020 roku było ich niewiele ponad 800. To przyrost o 150 proc. – ocenił Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace. – Te 2000 prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to 2000 dramatycznych historii w szkołach, 2000 złamanych serc rodziców i wreszcie około 2000 osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego – dodał.

Według policyjnych danych do takich zdarzeń dochodzi już wśród najmłodszych dzieci w przedziale 7-12 lat. Są to traumatyczne dane. Najwięcej prób samobójczych wśród najmłodszych odnotowano w woj. dolnośląskim. Jeśli chodzi o próby samobójcze nieletnich to prym wiodą województwa: pomorskie (417) i śląskie (301).

–Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone. Specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Na te tragedie wpływa wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u osoby lub w jej otoczeniu, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym – tłumaczyła Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka. – Musimy pamiętać, że dzieci i nastolatki nie mają jeszcze wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w kryzysowych momentach. Dlatego to my, dorośli, rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę, powinniśmy być stabilnym i empatycznym wsparciem, które ułatwi młodym ludziom wystarczająco już trudny okres dorastania – dodała.

Fundacja GrowSpace składa do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia petycję, która wnioskuje o wprowadzenie systemu prewencyjnego, realizującego program zapewniający ochronę dla dzieci i młodzieży. Organizacja proponuje, aby szkolić rady pedagogiczne oraz stworzyć szeroki dostęp do psychologów w placówkach edukacyjnych. Petycję można podpisać na stronie: https://www.naszademokracja.pl/petitions/tak-dla-prewencji-suicydalnej.

M. Ksit, Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.