czwartek, 21 listopada, 2024
Flesch Mazowsza

Terytorialsi szkolili się w terenie 

Trzy kompanie lekkiej piechoty z Książenic szkoliły się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Żołnierze podczas ćwiczeń m.in. wykorzystywali zestawy konwersyjne do amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot oraz udzielali pierwszej pomocy osobie, którą wcześniej musieli ewakuować ze strefy zadymienia i małej widoczności.

Realistycznie i bezpiecznie 

System treningowy UTM (Ultimate Training Munitions) według użytkowników i specjalistów zapewnia największy realizm podczas treningu. To pierwsze tego typu szkolenie żołnierzy 61 blp z Książenic. W ramach ćwiczeń żołnierze doskonalili prowadzenie skutecznego ognia do celów w sposób statyczny oraz dynamiczny z przemieszeniem.  
 – Ćwiczenia odbyły się w ramach comiesięcznego szkolenia rotacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zestawu konwersyjnego na amunicję UTM do karabinka GROT, żołnierze mają możliwość nauki bezpiecznego posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki oraz bezpieczeństwa. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do celu oraz przemieszczanie się z wykorzystanie osłon indywidualnie oraz w parach. Żołnierze realizowali zadania wykorzystując środki pozoracji wali – dymach i granatach hukowych – mówił dowódca szkolącej się kompanii. 

Pod presją 

Medycyna pola walki jest jednym z ważniejszych elementów, na który kładzie się nacisk podczas szkoleń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Książenic trenowali wykonywanie zadań, z którymi muszą się liczyć w trakcie realnej walki. Jednym z nich była ewakuacja rannego z zadymionego budynku.  

– Zadaniem żołnierzy było odnaleźć rannych w budynku, udzielić niezbędnej pomocy w strefie względnie bezpiecznej, a następnie ewakuować rannego i wykonywać dalsze niezbędne czynności. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwali wyspecjalizowani ratownicy – również żołnierze 61 blp w Książenicach – opisuje przebieg zajęć dowodzący. 

Pod gołym niebem 

W ramach szkolenia rotacyjnego żołnierze odbyli bytowanie nocne w terenie lesistym oraz wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, rozpalania skrytych ognisk, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Podczas zajęć realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

Szkolenie żołnierzy OT 

Cały proces szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej został zorganizowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym. Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu (szkolenie rotacyjne). W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14 – dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie to 36 dni szkolenia w roku. 

ppor. Marlena ROSŁANIEC 
Zespół Prasowy 6 MBOT

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.