wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Miejskie hulajnogi wjadą do Milanówka

Mieszkańcy Milanówka wkrótce będą mogli skorzystać z hulajnóg elektrycznych. Urzędnicy podpisali porozumienie z firmą TIER na 100 takich pojazdów, które niebawem zobaczymy na ulicach miasta.

W Grodzisku pojazdy już są i cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. E-hulajnogi, na które podpisane zostało porozumienie to sprzęty najnowszej generacji, wyposażone w szeroką podstawę, duże koła, podwójne amortyzatory, podwójne hamulce oraz wymienne baterie, które można wymienić na miejscu bez konieczności przewożenia do magazynu całych pojazdów.

Dzięki temu, że pojazdy obsługują dwa miasta – Grodzisk Mazowiecki oraz Milanówek, będzie można swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi. Minuta jazdy kosztuje 0,59 zł, a opłata za odblokowanie to 2,50 zł.

Niezwykle istotne jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu drogowym. Na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę oraz wyłącznie w stanie trzeźwości. Pojazd należy również parkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika oddalonej od jezdni.

Warto zapoznać się z bezwzględnie wymaganymi zasadami użytkowania:

  1. Nie może przekraczać prędkości 20km/h po drodze dla rowerów lub jezdni.
  2. W przypadku jazdy po chodniku należy poruszać się z prędkością zbliżoną do tempa pieszego.
  3. Na drodze, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do maksimum 30 km/h, hulajnogą elektryczną należy jechać po jezdni.
  4. Po chodniku można się poruszać tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy na drodze nie wytyczono drogi ani pasa dla rowerów, a na sąsiadującej jezdni wolno poruszać się z prędkością powyżej 30 km/h.
  5. Nie można przewozić osób, bagaży i zwierząt.
  6. Hulajnogą elektryczną nie wolno kierować pod wpływem alkoholu.
  7. Nie wolno używać telefonu komórkowego podczas jazdy.
  8. Kierujący powinien jeździć drogą przeznaczoną dla rowerów, jeśli taka występuje. W przypadku drogi, która jest przeznaczona zarówno dla pieszych jak i rowerzystów należy poruszać się w sposób nieutrudniający przejście przechodniom.
  9. Hulajnogą mogą poruszać się osoby dorosłe i dzieci mające ukończony 10 rok życia, które posiadają kartę rowerową, prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Natomiast dzieci poniżej 10 roku życia mogą się poruszać hulajnogą jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

(ak), Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.