wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

„Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” w Pruszkowie

Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

W CNK stwarzane są warunki do tak rozumianego uczenia się, m.in. poprzez:

  • rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia),
  • odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy),
  • uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

20 września 2021 r. Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch pojechał do Piotrkowa Trybunalskiego na otwarcie pierwszej w Polsce Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, zorganizowanego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki. Właśnie tam zostały oficjalnie ogłoszone wyniki naboru wniosków, który prowadzony był do 24 czerwca 2021 r. Prezydent Makuch odebrał oficjalną decyzję, że w Pruszkowie powstanie „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA, nazywana także małym Centrum Nauki Kopernik.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zapoczątkowany w sierpniu 2020 r. Minister Edukacji i Nauki przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Strefy te będą tworzyć swoiste mini centra nauki, do których przenoszone będą najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

SOWY mają powstawać przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa (kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania). W placówkach będzie się również mieścić Majsternia czyli przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą różnorodne zajęcia.

Już w III kwartale 2022 roku będziemy mogli korzystać i cieszyć się z Naszego lokalnego mini centrum nauki..

Marta Wójcik
Fot. facebook

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.