niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

Kolejne zielone przystanki w gminie Brwinów

Nowoczesne i ekologiczne przystanki autobusowe, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową, energię słoneczną i przyczynia się do zwiększania ilości tlenu w atmosferze, staną w kolejnych czterech lokalizacjach gminy Brwinów.

W ramach realizacji projektu z udziałem dofinansowania przyznanego w ramach autorskiego Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021 (MIWOPiM 2021) w wybranych miejscach w gminie Brwinów staną zielone dwu- i trójmodułowe wiaty:
– przystanek przy ul. Grodziskiej w Brwinowie (północna strona ulicy)
– przystanek przy ul. Grodziskiej w Brwinowie (południowa strona ulicy vis-à-vis budynku Urzędu Gminy Brwinów)
– przystanek przy drodze powiatowej 1509W (Chrzanów-Żuków-Czubin) w Czubinie
– przystanek przy ul. Głównej w Parzniewie.

Koszt inwestycji wyniesie łącznie 225  000,00 zł, a wysokość wkładu finansowego poniesionego przez gminę ma stanowić minimum 50% kosztów finansowania. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Nowo powstałe zielone wiaty przystankowe zastąpią już istniejące stojące przy najbardziej uczęszczanych drogach i tam, gdzie mieszkańcy szczególnie często korzystają z miejskiej komunikacji autobusowej. Dachy przystanków będą pokryte rozchodnikami, a przy ich bocznych ścianach na systemach linowych rosnąć będą rośliny pnące. W donicach będą rozrastać się powojniki i narcyzy. Cały przemyślany ekologiczny system umożliwia zatrzymanie nawet 90% deszczu spadającego na przystanek w ciągu roku.

Opady nawadniają nasadzone rośliny, a te przyczyniają się do zwiększenia produkcji tlenu, pochłaniania zanieczyszczeń i pyłów zawieszonych. To sprawia, że oczekiwanie na autobus staje się przyjemniejsze, szczególnie w upalne dni, gdyż rośliny powodują obniżanie temperatury wiaty przystankowej. Tłumią również hałas oraz poprawiają estetykę ulicy. Przy wiatach montowane są stacje solarne umożliwiające ładowanie urządzeń elektronicznych przez porty USB.

Stojące już w czterech miejscach gminy zielone przystanki, które zainstalowano w 2020r. cieszą się popularnością i zostały pozytywnie przyjęte przez mieszkańców. Ich bieżącym utrzymaniem zajmują się pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Brwinów.

Tekst i foto: U.G.Brwinów

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.