wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

Od stycznia Brwinów większy

Od 1 stycznia 2021 roku jedno z naszych regionalnych miast – Brwinów powiększyło się. Powierzchnia zmieniła się na skutek włączenia do granic administracyjnych miejscowości: Biskupice, Koszajec, Mosznę i Parzniew. Oznacza to, że Brwinów wyprzedził pod względem wielkości m.in. Grodzisk Mazowiecki.

W zeszłym roku w miejscowościach, o których mowa przeprowadzono konsultacje związane z dołączeniem do Brwinowa. Mieszkańcy terenów pomiędzy linią kolejową a autostradą A2 wypowiedzieli się pozytywnie na temat tego pomysłu. Tym bardziej, że budowa autostrady oraz modernizacja linii kolejowej sprawiła, że właściciele gruntów rolnych stracili swobodny dostęp do gospodarowania na tych terenach. Działki rolne zostały pozbawione połączenia komunikacyjnego z centrami wsi, zatem dołączenie miejscowości do Brwinowa okazało się trafnym rozwiązaniem także tych problemów.

Realnie teren, który został dołączony do Brwinowa jest w niewielkim stopniu zamieszkały. Powierzchnię zajmuje kilkanaście domów ulokowanych w Mosznie, Koszajcu oraz jeden dom w Parzniewie. Wobec tego zmiana liczby ludności nie zmieniła się znacznie – dokładnie przybyło 27 mieszkańców.

Natomiast powierzchnia samego miasta zwiększyła się w bardzo dużym stopniu bo aż o ok. 45 proc. Przed zmianami Brwinów miał powierzchnię 10,06 km2, natomiast obecnie liczy 14,64 km2. To więcej m.in. od Grodziska (13,19 km2), Żyrardowa (14,35 km2), czy Milanówka (13,44 km2).

(ak), Fot.: wikipedia.org

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.