wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

Kąpielisko „Retro” wespół z „Letnią Strefą” w Milanówku

W słoneczne sobotnie popołudnie 27 czerwca miało miejsce otwarcie sezonu basenowego w Milanówku. Zbiegło się ono z 50. rocznicą powstania odkrytego basenu – który przechodził różne koleje losu, natomiast obecnie wydaje się być w nad wyraz zachęcającej kondycji.

Na otwarcie przygotowana została (przez Miejską Bibliotekę Publiczną) retrospektywna wystawa zdjęć archiwalnych, pokazujących proces budowy basenu u schyłku lat 60. Przypomnijmy: pomysł na basen miejski w Milanówku pojawił się „oddolnie” – była to inicjatywa społeczna, która uzyskała przychylność ówczesnych PRL-owskich władz lokalnych (Miejskiej Rady Narodowej w Milanówku) oraz poparcie milanowskiej Fabryki Narzędzi Chirurgicznych i Dentystycznych, czyli znanego wszystkim MIFAM-u.

W czynie społecznym

Społeczny Komitet Budowy Basenu Kąpielowego zawiązał się zatem w roku 1964, budowę rozpoczęto w roku 1968, a otwarcie basenu nastąpiło w roku 1970. Pracownicy MIFAM-u nie poprzestali na deklaracjach poparcia, ale włączyli się realnie w budowę, pracując w czynie społecznym przy pomocy szpadli i taczek, co widać dokładnie na zaprezentowanych zdjęciach.

Moc atrakcji

Pomijając oczywiście możliwość kąpieli, impreza obfitowała w ciekawie zaprojektowane atrakcje. Była strefa gastronomiczna z nieodłącznym dziś food trackiem – a do zjedzenia coś konkretnego i coś słodkiego.

Razem z kąpieliskiem wystartowała Letnia Strefa z kreatywnymi „Pakietami na nudę” przygotowanymi przez MCK oraz z żeglarskimi animacjami dla dzieci, a także z wygodnymi siedziskami dla ich opiekunów. Kwartet mimów i szczudlarzy z Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku bardzo skutecznie przyciągał uwagę dzieci – żonglując, produkując bańki mydlane i przydając imprezie nieco magicznej atmosfery. Syreny, czyli dziewczyny z Synchro Show dały pokaz widowiskowych wodnych akrobacji w syrenich strojach kąpielowych.

Kąpielisko „Retro” wystartowało zatem razem z Letnią Strefą, która obiecuje wiele atrakcji wakacyjnych. Będą animacje i warsztaty w tygodniu i przedstawienia dla dzieci w niedzielę, zumba dziecięca oraz tai chi i fitness pod hasłem „Aktywnie na trawie” oraz „Letnie Granie”, czyli muzyka z DJ lub koncerty na żywo w piątki i soboty.

Atrakcyjny teren

Teren Kąpieliska „Retro” jest atrakcyjny, komfortowy i sensownie podzielony na strefy. Basen wygląda bosko – lazurowoniebieska woda, zielone żywopłoty i typowy milanowski starodrzew dookoła tworzą arcyprzyjemne wrażenie. Można plażować nad basenem, ale i można się schować w cieniu drzew. Zupełnie osobno, w kameralnym zakątku ukryty jest miły basenik czy brodzik dla mniejszych dzieci.

Generalnie cała strefa rekreacyjna została tak zaprojektowana, że daje poczucie pewnego odosobnienia od otaczającego miasta, niezmąconego relaksu. Pomijając tabliczki dot. bezpieczeństwa pandemicznego, napotykamy też okazalsze i bardziej atrakcyjne z hasłami: „Uśmiech”, „Kocham Cię!”, Cool!”. Beztroski klimat kąpieliska bardzo adekwatnie odzwierciedla nowo wymalowany mural na ogrodzeniu basenu – a na nim tylko woda, trawa, letnie gry i zabawy wodne. Oby tylko słońce dopisało!

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.