wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

Wyróżniono nasze samorządy

Gminy z naszego regionu: Podkowa Leśna, Brwinów, a także Grodzisk Mazowiecki uplasowały się wysoko w Rankingu Finansowym Samorządów. W pierwszej dziesiątce znalazł się także powiat pruszkowski. Co przyczyniło się do tych wysokich pozycji?

Ranking jest ogólnopolski i obejmuje niemal 3 tys. polskich gmin, powiatów i miast. Głównymi czynnikami, które bierze się pod uwagę są metody gospodarowania pieniędzmi. Opierano się na weryfikacji danych finansowych, które jednostka samorządu terytorialnego przedstawiała Okręgowej Izbie Obrachunkowej.

Zestawienie ujęte w rankingu jest mierzalne pod kątem siedmiu wskaźników demograficznych. Ocena jest całkowicie apolityczna, ma kompleksowy i obiektywny charakter. Badacze pracowali pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zespół analityczny składał się z naukowców tego uniwersytetu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ranking został stworzony na podstawie danych z 2019 roku.

Podkowa Leśna zajęła 3. miejsce w kategorii gmin miejskich. Milanówek był na 23. pozycji. Wysoko znalazł się również Brwinów – uplasował się na 5. miejscu wśród gmin miejsko-wiejskich, zaś Grodzisk Mazowiecki – na 18.

W kategorii gmin wiejskich, z naszego regionu Żabia Wola zajęła 154. miejsce, Jaktorów – 348., zaś Baranów znalazł się na 746. pozycji.
– Każdy z nas, w powszechnych wyborach decyduje, kto rządzi jego małą ojczyzną. Interesujmy się więc ekonomią, obserwujmy i porównujmy działania samorządów. Wybierajmy najlepszych gospodarzy. Niech jednym z kryteriów oceny podejmowanej przy urnie będzie analiza skutecznego zarządzania finansami. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego może w tym pomóc – apelują twórcy zestawienia.

Natomiast powiat pruszkowski zajął wysokie, 9 miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce oraz pierwsze na Mazowszu w swojej kategorii.

To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju Państwa małej ojczyzny – powiedział Zygmunt Berdychowski pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Europejskiego Kongresu Samorządów.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.