Władze miasta przygotowały wart ponad 150 mln. zł program ponownej urbanizacji Piastowa. Na wybór 20 projektów rewitalizacji wpływ mieli mieszkańcy miasta, którzy wzięli udział w ankiecie.
Celem opracowania, a następnie wdrożenia programu rewitalizacji Miasta Piastowa, jest: pobudzenie aktywności środowisk lokalnych, stymulowanie współpracy wszystkich zainteresowanych na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przeciwdziałanie zjawiskom wykluczenia społecznego, szczególnie na obszarach koncentracji negatywnych zjawisk społecznych.
W ramach opracowania diagnoz służących wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Piastowie, przeprowadzono ankietę skierowaną do mieszkańców tego obszaru. Służyła ona poznaniu opinii mieszkańców na temat barier rozwojowych miasta. Ankieta składała się z 9 pytań, w których pytano szczegółowo negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne i techniczne, występujące na terenie Piastowa. Ankieta była dostępna online w okresie 20 czerwca – 24 lipca 2016 r. Ankietę wypełniło 200 respondentów.
Reurbanizacja Piastowa
Na podstawie ankiety opracowano główne zadania z zakresu reurbanizacji miasta. Dotyczą one:
– zapewnienia mieszkańcom możliwości znalezienia zatrudnienia w miejscu zamieszkania dzięki wprowadzeniu rozwiązań umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej,
– zapewnienia mieszkańcom dostępu do usług i infrastruktury społecznej,
– wyznaczenia terenów, na których ukształtować się powinno centrum miasta,
– powiązania funkcjonalnego północnej i południowej części miasta,
– takiego ukształtowania zabudowy na terenach dotychczas niezainwestowanych, aby harmonijnie współgrała ze stanem istniejącym.
Atrakcyjność miasta
Opracowany w 2016 r. „Gminny program rewitalizacji Miasta Piastowa 2016+” zawiera kontynuację i rozwinięcie celów jakie zawierał opracowany w 2008 r. „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Piastowa na lata 2007-2013” Z założenia, ma on przyczyniać się do zwiększenia szeroko rozumianej atrakcyjności Piastowa, w szczególności w odniesieniu do lokowania nowych rodzajów działalności gospodarczej i w konsekwencji utrzymania istniejących i powstania nowych miejsc pracy. Usprawnienia w sferze infrastruktury pozwolą na podniesienie atrakcyjności miasta.
Wszystkie, spośród proponowanych do realizacji w ramach „Gminnego programu rewitalizacji Miasta Piastowa 2016+” projekty e o charakterze inwestycyjnym odnoszą się do szeroko rozumianej sfery infrastruktury społecznej. Jest to 20 projektów, których szacunkowy koszt to ponad 150 milionów zł. a realizacja planowana jest w latach 2017-2030 r.
Są to:
- „Rewitalizacja terenu składów przy ul. J. Poniatowskiego”
- „Modernizacja skweru przy ulicy Warszawskiej”
- „Rewitalizacja Pomnika przy ulicy Warszawskiej wraz z bezpośrednim otoczeniem”
- „Rewitalizacja >Willi Millera< wraz z otaczającym parkiem”
- „Rewitalizacja rejonu ulicy Lwowskiej”
- „Rewitalizacja Osiedla Kolejowego”
- „Rewitalizacja Osiedla Tysiąclecia”
- „Rewitalizacja zespołu starych kamienic” (rejon „Białego Pałacu”) przy wlocie ul. Godebskiego do ul. Dworcowej oraz na rogu ul. Ujejskiego i Kasprowicza
- „Zmiana wizerunku ulicy Z. Gęsickiego wraz z założeniem skweru”
- „Rewitalizacja ulic Al. Wojska Polskiego/Al. Tysiąclecia”
- „Rozbudowa kompleksu oświatowo-kulturalnego z siedzibą Liceum Ogólnokształcącego”
- „Remont i modernizacja Gimnazjum nr 2”
- „Rewitalizacja terenów po dawnym przedszkolu PKP”
- „Budowa i modernizacja placów zabaw w sąsiedztwie obiektów edukacyjnych”
- „Modernizacja i rozbudowa Stadionu Miejskiego”
- „Modernizacja parku miejskiego”
- „Odbudowa „Białego Pałacu”
- „Rewitalizacja przestrzeni publicznej o funkcjach rekreacyjno-społecznych przy ul. Sowińskiego”
- „Piastowskie Centrum Kultury”
- ”Rewitalizacja Placu Zgody” .
Oprac. Ewelina Wielgat
***
Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Proces ten ma być prowadzony w sposób: kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie. Działania podejmowane w ramach rewitalizacji powinny być prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
Comments are closed.