wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Dwoma torami do Podkowy Leśnej

Grodzisk Mazowiecki zyska wkrótce drugi tor Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zapadły pierwsze decyzje w tej sprawie. Niebawem rozpocznie się przygotowywanie wymaganej dokumentacji.

Grodziskiej spółce WKD niemal trzy miesiące zajęła selekcja ofert oraz wybór tej, która spełnia oczekiwane kryteria. W planach modernizacja oraz budowa drugiego toru linii kolejowej na odcinku Podkowa Leśna – Grodzisk Mazowiecki. Zadaniem firmy, która wygrała przetarg jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji koniecznej do realizacji zlecenia, a także sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem prac.

W przetargu na wykonawcę zlecenia wzięło udział osiem firm. Koszt realizacji projektu wahał się w zależności od oferentów od niemal trzech do prawie sześciu milionów złotych. W trakcie rozpatrywania propozycji, cztery z nich zostały odrzucone: Schuessler-Plan Inżynierzy, Torprojekt, TPF oraz Mosty Katowice. Ostatecznie, spółka WKD zdecydowała się przyjąć ofertę firmy Aecom Polska, która była najtańsza, a szacowany koszt projektu to prawie trzy miliony złotych. Zasadniczymi kryteriami, którymi kierował się zarząd spółki były: cena, termin wykonania, koncepcja realizacyjna oraz doświadczenie.

Budowa nowego toru kolejowego ma obejmować odcinek o długości siedmiu kilometrów. Pomiędzy stacjami granicznymi znajduje się obecnie sześć przystanków osobowych. Pasażerowie podróżujący WKD mogą odczuć, że jest to newralgiczny odcinek, po którym pociągi Wukadki poruszają się wahadłowo.

Efektem projektu inwestycyjnego oraz modernizacji linii będzie zoptymalizowanie płynności ruchu, a tym samym ograniczenie czasu przejazdu na wskazanym odcinku. Ograniczyły to także efekty nieoczekiwanych problemów komunikacyjnych oraz usprawni usuwanie opóźnień pociągów.

W modernizacji uwzględniono wymianę infrastruktury kolejowej, szczególnie w pobliżu stacji Podkowa Leśna Zachodnia. Nie przewiduje się jednak przebudowy stacji Podkowa Leśna Główna. Dokumentacja umożliwiająca rozpoczęcie prac ma zostać przygotowana do końca 2020 roku.

Aneta Czarnecka
Fot.: http://grodzisknews.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.