sobota, 4 grudnia, 2021
Flesch Mazowsza

Ma informować o zagrożeniach

W Grodzisku Mazowieckim kolejne zmiany. Władze właśnie rozpatrują oferty firm, które brały udział w przetargu na budowę nowatorskiego systemu ostrzegania i alarmowania mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach na terenie gminy. Projekt inwestycyjny zakłada także instalację czujnika skażeń oraz stacji pogodowej.

Budżet przeznaczony na budowę innowacyjnego systemu został określony na 495 tys. złotych. Żadna z firm biorących udział w przetargu nie przekroczyła tej kwoty, więc wszystko wskazuje na to, że wykonawca zostanie niebawem wybrany. Pozostał merytoryczny przegląd propozycji.

Kosztowne przedsięwzięcie gmina zrealizuje przy udziale 400 tys. zł dotacji z UE, które otrzymała w 2017 roku. Wydatek ten będzie spójny z celem tegoż dofinansowania, czyli inwestycją w system alarmujący ludność o zagrożeniach. Założeniem jest, aby na terenie gminy zostało założonych 15 syren oraz inne, przeznaczone do monitorowania i kontroli regionu, urządzenia.

Centrum sterowania będzie ulokowane w budynku Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim. Pozostałe punkty alarmowe miałyby zostać rozproszone po całej gminie. I tak, miejscami, gdzie zostaną one zainstalowane będą: Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie, OSP Książenice, OSP Kłudno Stare, szkoły podstawowe nr 2, 4 i 6, przedszkole nr 4 przy ul. Górnej, świetlice: w Natolinie, Kraśniczej Woli i Kozerkach, Centrum Kultury, Zakład Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Cegielnianej, place zabaw w Czarnym Lesie i Opypach. Centrum Kultury zostanie wyposażone także w czujnik skażeń oraz stację pogodową.

Stacja pogodowa ma zostać wyposażona w takie funkcje jak: pomiar temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, analizę prędkości i kierunku wiatru oraz wskazanie ilości opadów deszczu.

Głównym zadaniem systemu jest przede wszystkim ochrona życia mieszkańców gminy oraz umożliwienie weryfikacji oraz wczesnego wykrywania zagrożeń. System ma zostać wprowadzony w życie do końca sierpnia 2019 roku.

Aneta Czarnecka

Fot.: www.pisabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.