Na realizację projektów wybranych w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego w Pruszkowie wydanych zostanie milion sto tysięcy złotych. Wybrane przez mieszkańców przedsięwzięcia mają być zrealizowane do końca 2018 roku. Jakie inicjatywy zwyciężyły?
W tym roku mieszkańcy Pruszkowa wykazali się dużym zaangażowaniem w prace nad budżetem obywatelskim na 2018 r. Zgłoszono aż 49. projektów, z czego 41. przeszło pozytywną ocenę formalną.
Aktywni mieszkańcy Pruszkowa
Mieszkańcy zgłosili projekty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Najwięcej zgłoszonych projektów obejmowało obszar sportu i rekreacji (15 projektów) oraz infrastruktury drogowej i komunikacji (11 projektów). Nie zabrakło także pomysłów na oświetlenie przejść dla pieszych (4 projekty), warsztaty artystyczne (2 projekty) i projekty pro-ekologiczne (2 projekty).
Najbardziej aktywni byli mieszkańcy centrum oraz wschodniej części Pruszkowa – głównie Tworek (9 projektów) oraz Wyględówka (13 projektów). Najmniej pomysłów zgłosili mieszkańcy Osiedla Staszica (2 projekty).
Rada Programowa ds. Budżetu Obywatelskiego na podstawie regulaminu wskazała projekty, które uzyskały największą liczbę punków z ważnych głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego w danym obszarze. W sytuacji, gdy pozostałe w obszarze środki finansowe nie pozwalały na realizację kolejnego projektu za rekomendowany do realizacji był uznawany projekt zajmujący niższą pozycję na liście, jeżeli koszty jego realizacji mieściły się w kwocie pozostałej do rozdysponowania. Jakie projekty zostaną zrealizowane w 2018 roku?
Projekty na 2018 rok
Na Gąsinie zwyciężył pomysł utworzenia Alei Drzew, wiat i stojaków na rowery przy Szkole Podstawowej nr 10 oraz promowania komunikacji miejskiej, poprzez zakup i montaż wiat przystankowych.
Na obszarze Żbikowa i Bąków (obszar II) rekomendowany został pomysł budowy ogólnodostępnego boiska sportowego – przy Szkole Podstawowej nr 9. Na terenie Tworek i Malich (obszar III) zwyciężył pomysł stworzenia świetlicy osiedlowej oraz budowy bezpiecznych przejść dla pieszych.
W ramach budżetu obywatelskiego na terenie placyku na Ostoi pojawi się miejski monitoring, a seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnego kursu obsługi komputera i internetu (obszar IV Wyględówek, os Marii, cz. os Prusa). W centrum miasta (obszar V) w ramach budżetu obywatelskiego zostanie zorganizowana kolejna edycja „Seniorady”.
Na terenie Pruszkowa (w obszarze VI obejmującym rejon dawnego CBKO i Mechaników) powstanie zaś wymarzony plac zabaw. Ponadto dofinansowany zostanie projekt teatralny „Cienie i Blaski”. Natomiast na obszarze VII obejmującym teren osiedli Staszica A i B oraz część osiedla Prusa w ramach budżetu obywatelskiego finansowane będą zajęcia dla seniorów.
Kinga Rochalska
Comments are closed.