Po przeszło 10 latach pracy wolontariatu i ponad dwóch latach działania jako Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska „SCHRON” postanowiono zorganizować spotkanie otwarte.
-Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy przyjaźni i otwarci. Dać możliwość zwiedzenia naszego schroniska i poznania naszych czworonożnych podopiecznych – mówiła jedna z wolontariuszek.
Z tej okazji przygotowano szereg różnych atrakcji, m.in: dwa spacery po schronisku, loterię fantową, malowanie muru schroniskowego, strefę gastronomiczną i galerię zdjęć zwierzaków.
O schronisku
Obecnie w schronisku przebywa ok. 100 psów i 20 kotów. Psy przebywają w boksach pojedynczo lub w parach, a koty mają swój wybieg na dworze z możliwością wejścia do kociego domku.
-Wszystkie zwierzęta są na bieżąco szczepione i sterylizowane. Dokładamy wszelkich starań, by nasi schroniskowi podopieczni czuli się tutaj jak najlepiej i jak najszybciej znajdowali swoje nowe dobre domy, a schronisko było dla nich tylko miejscem przejściowym – mówi wolontariuszka.
Jak zwierzęta trafiają do schroniska?
Schronisko w Milanówku ściśle współpracuje z urzędami ościennych gmin. Pozwala to zmniejszyć liczbę bezdomnych psiaków okrutnie potraktowanych przez los, przede wszystkim przez człowieka.
Ponieważ schronisko jest małą placówką, nie jest w stanie przyjmować zwierząt bezpośrednio od osób prywatnych. Dlatego, jeśli ktoś z Czytelników zauważy psiaka lub kotka proszącego o pomoc należy zgłosić się z nim bezpośrednio do gminy.
Adopcja
Adopcja psa lub kota jest ogromną odpowiedzialnością, dlatego wymaga poważnego przemyślenia, a nie kierowania się chwilowym impulsem. Zwierzę to nie zabawka i tak jak każdy z nas może zachorować lub wymagać stałej opieki.
Jeśli już zdecydujesz się na adopcje, schronisko jest otwarte i bardzo pomocne. Na stronie internetowej www.schroniskomilanowek.pl znajduje się galeria ze zwierzakami, która pomoże Ci w dokonaniu wyboru. W każdym ogłoszeniu podany jest także kontakt do opiekuna lub wolontariusza, który opiekuje się danym zwierzakiem i prowadzi jego adopcję. Możecie tam uzyskać odpowiedzi na wszystkie dręczące Was pytania.
Po dokonaniu wstępnego wyboru konieczna jest wizyta w schronisku w celu osobistego zapoznania się z wybranym kotem/psem. W przypadku psa dobrze jest wybrać się na wspólny spacer, w obecności wolontariusza. Gdy dokonacie wyboru zostaje już tylko kwestia formalności tj. podpisanie umowy adopcyjnej i wydanie zwierzęcia.
Najfajniejsze w całym procesie adopcyjnym to, że schronisko cały czas pozostaje do Waszej dyspozycji. W każdej chwili służy radą, wizytą weterynaryjną i stałym kontaktem z danym opiekunem/wolontariuszem, który zajmuje się Waszą pociechą.
Wolontariat
Obecnie schronisko nie prowadzi naboru wolontariuszy (ostatni odbył się w październiku 2016 roku). Aby zostać wolontariuszem, trzeba przejść podstawowe szkolenie, ze schroniskowego BHP, a gdy pojawia się grupka chętnych, ogłaszają nabór do wolontariatu.
Zanim jednak pojawicie się w schronisku, warto zadać sobie podstawowe pytanie czy na pewno chcecie to robić? Sobotnie wizyty u czworonożnych przyjaciół to nie tylko dobre chęci i miłość, ale przede wszystkim ciężka praca, czyli sprzątanie boksów, mycie misek, spacery z psiakami itp.
Aktualnie schronisko jest w posiadaniu bardzo dużej ilości koców, kołder i legowisk dla psów. Formy pomocy są różne. Może to być np.: pomoc rzeczowa – ich najpilniejsze potrzeby to taczki ogrodowe lub budowlane, obroże oraz szelki, psia karma (karma typu LIGHT i karma typu SENSITIVE), wszelkiego rodzaju środki na kleszcze.
Schronisko w Milanówku z wdzięcznością przyjmie wszelką, nawet najmniejszą pomoc finansową. Datki można wpłacać na konto Fundacji finansującej schronisko: Fundacja im. 120-lecia TOZ w Polsce, ul. Podkowińska 2, 01-472 Warszawa, nr konta: 82 1020 1068 0000 1802 0000 1891.
Wszelkie informacje znajdziecie na stronie internetowej schroniska: www.schroniskomilanowek.pl lub na ich facebookowym koncie: https://www.facebook.com/schroniskomilanowek/
Tekst i foto:
Anna Jaskulska
Comments are closed.