wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Armagedon potrwa do końca listopada

Prace związane z poszerzeniem 800-metrowego odcinka Alei Jerozolimskich przed wjazdem do Pruszkowa miały potrwać do końca sierpnia 2017 r. Niestety już dziś wiadomo, że modernizacja przedłuży się o dodatkowe trzy miesiące.

Poszerzenie „wąskiego gardła” na drodze wojewódzkiej nr 719 przed wjazdem do Pruszkowa było jednym z najdłużej wyczekiwanych przedsięwzięć drogowych w powiecie. W końcu udało się uzyskać wszystkie wymagane zgody. Roboty ruszyły na początku listopada ubiegłego roku.

Wówczas władze Pruszkowa były dobrej myśli. Włodarze spodziewali się, że największe utrudnienia w ruchu potrwają do kwietnia br., a 31 sierpnia br. inwestycja będzie gotowa. Taki termin firma Strabag dostała od Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wszystko po to, by paraliż komunikacyjny nie nałożył się na planowany na wrzesień początek remontu linii kolejowej.

Trzy miesiące opóźnienia

Niestety wszystko wskazuje na to, że firma Strabag nie dotrzyma planowanego terminu oddania inwestycji. Jak wyjaśnia Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, opóźnienie spowodowane jest koniecznością wykonania dodatkowej (znacznie większej niż zakładał to projekt) wymiany gruntów nienośnych. Podyktowane było to koniecznością doprowadzenia podłoża rodzimego pod nowo zaprojektowanym układem drogowym do odpowiedniej nośności.

Kolejnym powodem przesunięcia terminu zakończenia prac była konieczność wykonania dokumentacji zamiennej w branży teletechnicznej. Było to konieczne ze względu na napotkane w terenie kolizje z infrastrukturą podziemną, wysoki poziom wód gruntowych oraz nowo wybudowany budynek Centrum Dziedzictwa Kulturowego i brak możliwości wykonania kanalizacji teletechnicznej zgodnie z dokumentacją projektową.

Dodatkowo w okresie pomiędzy opracowaniem dokumentacji projektowej w zakresie przebudowy kabli teletechnicznych a stanem obecnym, zmianie uległa ilość kabli światłowodowych oraz miedzianych, które należy uwzględnić podczas przebudowy.

Organizacja ruchu bez dużych zmian

Wszystko wskazuje jednak na to, że częściowo modernizacja zakończy się jeszcze w sierpniu.

– Wykonawca podtrzymuje, że od dnia 15.08.2017 r. w stronę Warszawy przejezdne będą dwa pasy ruchu, natomiast w stronę Pruszkowa jeden pas – jezdnia południowa. Natomiast od 15.10.2017 r. przejezdne będą po dwa pasy w obu kierunkach wraz ze skrzyżowaniem – mówi Monika Burdon, Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Zakończenie wszystkich robót przewidziane jest na dzień 30.11.2017 r. – dodaje.

Jednak zanim Aleje Jerozolimskie zostaną udostępnione kierowcom szykują się dodatkowe utrudnienia – wyłączenie z ruchu skrzyżowania DW719 i ul. Bohaterów Warszawy.

– Prace na szczęście mają potrwać zaledwie pięć dni. Od 10 do 15 sierpnia – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu podczas remontu? Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich informuje, że objazdy nie ulegną zmianie w stosunku do stanu obecnego. Jedynie podczas przebudowy skrzyżowania możliwe będą czasowe utrudnienia w postaci zwężeń jezdni.

– Dokładny schemat prowadzenia prac zostanie podany po uzgodnieniu i zatwierdzeniu projektu czasowej organizacji przez wykonawcę – informuje Monika Burdon.

Tekst i foto:

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.