Znamy wyniki referendum w Konstancinie-Jeziornie, Podkowie leśnej i Wieliszewie. W pozostałych gminach zaplanowane na czerwiec referenda w sprawie powiększenia granic administracyjnych stolicy zostały odwołane.
Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.
26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział wypowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.
Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej toczyć się dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.
Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie również odbyło się referendum, w którym 96,09 proc. biorących udział w głosowaniu mieszkańców wskazało, że nie chce przyłączenia do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.
– Frekwencja wyniosła 29,3 proc., zabrakło około stu głosów – poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej w Konstancinie-Jeziornie Tomasz Kucza. Oznacza to, że odbywające się 28 maja referendum jest nieważne.
Za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby. Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tys. 447 osób!
W referendach dotyczących metropolii warszawskiej mieli jeszcze swoje zdanie wyrazić 4 czerwca mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny, Wieliszewa i Starych Babic. A 11 czerwca – Piastowa i Lesznowoli. Referenda odbyły się 4 czerwca jedynie w Podkowie Leśnej i Wieliszewie. W pozostałych gminach zaplanowana na czerwiec akcja referendalna została odwołana, podobnie jak m.in. w Grodzisku Mazowieckim, Józefowie, Karczewie, Michałowicach i Milanówku.
Natomiast w Podkowie Leśnej 4 czerwca głosowało 1356 osób, co stanowi 42,3 % uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że przekroczony został próg 30%, który stanowi o ważności referendum. Na pytanie: „Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?” „TAK” odpowiedziało: 1312 osób, „NIE”: 23.
W Wieliszewie referendum okazało się nieważne. Wzięło w nim udział 25,05% uprawnionych mieszkańców gminy.
Marcin Giziński
Comments are closed.