wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Bezpieczne przejście w Ursusie

Już wkrótce na skrzyżowaniu ul. Spisaka i Alei Jerozolimskich powstanie aktywne przejście dla pieszych. Nowoczesny system ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

– Naszym absolutnym priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności poprawa bezpieczeństwa pieszych. Dążymy do tego, aby ofiar śmiertelnych w wypadkach z udziałem pieszych było jak najmniej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jednym z rozwiązań mających poprawić bezpieczeństwo na warszawskich drogach będą aktywne przejścia, które ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.

Odbywa się to dzięki zastosowaniu systemu wykrywania złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów: czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

Elementy bezpiecznego przejścia aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu pojawia się ruch, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. Wówczas aktywują się lampy LED znajdujące się na jezdni przy biało-czerwonych pasach. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Koszt wybudowania aktywnego przejścia w pełnym wyposażeniu to około 60 tysięcy złotych. Jak zapewniają urzędnicy ze stołecznego ratusza, takie rozwiązane jest znacznie tańsze niż tradycyjna sygnalizacja świetlna.

Montaż aktywnych przejść ma odbyć się w 17 lokalizacjach w różnych dzielnicach Warszawy. Jedno z nich ma powstać na skrzyżowaniu ul. Spisaka i Alei Jerozolimskich, w pobliżu stacji benzynowej oraz sklepu dyskontowego.

Jak zapewniają urzędnicy, montaż przejścia powinien zakończyć się do połowy października tego roku.

Kinga Rochalska

Fot. www.zdm.waw.pl.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.