niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

REGION. Znamy plany budowy Centralnego Portu Lotniczego

Coraz bliżej decyzji dotyczącej budowy Centralnego Portu Lotniczego. Jest już kierunkowa uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w tej sprawie. Teraz czas na decyzję rządu.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk w wypowiedzi dla TVP Info przyznał, że nowe lotnisko jest potrzebne i powinno powstać między Łodzią a Warszawą. Według niego kluczowa w wyborze lokalizacji jest przede wszystkim bliskość głównych szlaków komunikacyjnych, a mianowicie dostępność autostrady A1 i A2 oraz możliwość budowy szybkiej infrastruktury kolejowej, skomunikowanej z centrum Warszawy. Rząd rozważa dwie lokalizacje – Baranów lub Mszczonów.

Rynek stale rośnie

Centralny Port Lotniczy (CPL) to inwestycja, która ma być odpowiedzią na stale rosnący rynek przewoźników samolotowych. Według wyliczeń i prognoz ekspertów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 roku rynek lotniczy w Polsce będzie blisko dwukrotnie większy niż obecnie.
To oczywiście rodzi problem przepustowości głównych lotnisk w kraju, w tym między innymi warszawskiego Okęcia, które według wskaźników do 2035 roku ma obsługiwać ponad 22 miliony pasażerów rocznie. W styczniu zeszłego roku Rafał Milczarski, prezes LOT-u, podkreślał, że przekroczenie tej granicy będzie oznaczać dla Lotniska Chopina konieczność zmniejszenia operacji, ponieważ po prostu zabraknie na nim miejsca do obsługi pasażerów.

Plany pojawiły się już dawno

Pomysł budowy CPL nie jest niczym nowym. Pierwsze plany jego stworzenia pojawiły się już 30-lat temu, jednak wówczas projekt okazał się zbyt ambitny jak na ówczesne realia komunistycznej Polski.
Za rządów koalicji PO-PSL planowano powrót do śmiałych planów budowy lotniska. W tym celu zlecono nawet firmie PwC przeprowadzenie kompleksowych analiz w celu oceny zasadności pomysłu, jego opłacalności i możliwości budowy. Projekt został wyceniony na 3,1 mld złotych, jednak nie spotkał się z aprobatą rządu premiera Tuska. Sprawa rozeszła się o pieniądze, których wówczas zabrakło w budżecie.
Teraz wydaje się, że projekt jest na dobrej drodze do jego realizacji. Według ministra Adamczyka, jeśli decyzja zapadnie w tym roku, pierwsze samoloty będą mogły wystartować z pasa już za około 10 lat. Tyle właśnie ma zająć budowa nie tylko lotniska, ale również potrzebnej magistrali kolejowej.

Idealne warunki na Mazowszu

Według ekspertów lotnisko powinno powstać w odległości około 36 km na zachód od Warszawy. I właśnie dlatego decyzja o lokalizacji lotniska dotyczy bezpośrednio już tylko Baranowa i Mszczonowa, które oprócz bliskości stolicy, są z nią bardzo dobrze skomunikowane. Do Baranowa można dojechać autostradą A2, do Mszczonowa – drogami krajowymi nr 50 i nr 8. Decyzje dotyczące lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego mają zapaść w ciągu najbliższego miesiąca.

Kinga Rochalska
Fot. www.flickr.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.