niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

Metropolia czyli tzw. „Dekret Sasina”

Przeprowadzone przy udziale blisko 47% uprawionych do głosowania referendum w Legionowie wojewoda mazowiecki z PiS próbował uwikłać w biurokratyczne procedury. Tymczasem inne podstołeczne gminy także planują referenda. Pomysłodawcy rozszerzenia Warszawy przeprowadzają pseudo ankietę.

„Jestem zadowolony, że protokół wyniku referendum w Legionowie w końcu został opublikowany przez Wojewodę Mazowieckiego. Jednocześnie chciałbym wyrazić oburzenie treścią oświadczenia Wojewody, który zwykłą, techniczną czynność, jaką jest publikacja protokołu w Dzienniku Urzędowym, próbuje zmienić w walkę polityczną.” – pisze na stronie samorządu legionowskiego Roman Smogorzewski prezydent miasta.

Dało przykład Legionowo

Przypomnijmy 26 marca odbyło się w Legionowie referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie: . „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”. Wzięło w nim udział prawie 18 tys. osób czyli ponad 46% mieszkańców Legionowa, a ponad 94% z nich powiedziało NIE projektowi ustawy metropolitalnej Prawa i Sprawiedliwości.

Wojewoda Zdzisław Sipiera dopiero 4 kwietnia przyjął protokół z Komisji ds. Referendum w Legionowie. Wcześniej wskazywał na to, że „akty (również protokoły) do publikacji w dzienniku wojewódzkim muszą być przekazywane w formie dokumentu elektronicznego.”

Społeczna mobilizacja

Przypomnijmy, że referendum lokalne w tej samej sprawie zaplanowano na 2 kwietnia w Podkowie Leśnej. Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę podkowiańskich radnych. W trakcie spotkania z mieszkańcami w środę 22 marca Artur Tusiński burmistrz Podkowy przedstawił historię konsultacji w tej sprawie. Zauważył, że po powstaniu „megastolicy” zapłacone zostanie większe „Janosikowe” a Podkowa Leśna dużo straci. Grupa podkowian wyszła z inicjatywą rozpisania lokalnego referendum.

Społeczna mobilizacja bardzo szybko przyniosła efekty. Do końca marca zebrano ponad 1000 podpisów (trzykrotnie więcej od wymaganej ilości) pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie „wielkiej Warszawy”.

Ostatecznie zdecydowano o dwóch pytaniach referendalnych. Pierwsze: „Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?”. Drugie: „Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?”.

Konsultacje, konsultacjom nierówne

Następny krok należy do rady gminy, która podejmie uchwałę o referendum z inicjatywy mieszkańców i określi jego datę. Podobna akcja mieszkańców odbywa się w Raszynie oraz w Pruszkowie gdzie potrzeba aż 4,5 tys. podpisów pod wnioskiem. Formularze można pobrać z biura rady miejskiej, wkrótce będą one dostępne także na stronie internetowej pruszkowskiego urzędu.

Tymczasem autor projektu kontrowersyjnej ustawy poseł PiS Jacek Sasin zamierza konsultować z mieszkańcami podwarszawskich miejscowości włączenie ich gmin do Warszawskiej metropolii. Konsultacje będzie przeprowadzał głównie w parafiach, targowiskach, stacjach metra, PKP i WKD.

Ze szczegółami konsultacji, które przeprowadza Prawo i Sprawiedliwość można się zapoznać na stronie http://konsultacjemetropolia.pl/

„Konsultacje społeczne” poselskiego projektu ustawy o metropolii warszawskiej, tzw. DekretSasina są nierzetelne, prowadzone w sposób nieprofesjonalny i pozbawiony dialogu z mieszkańcami i samorządowcami.” – czytamy na stronie internetowej stołecznego ratusza.

31 marca Rada Gminy Nieporęt (powiat legionowski) podjęła uchwałę ws. przeprowadzenia w dn. 14 maja referendum gminnego dotyczącego objęcia obszaru gminy metropolitarną jednostką terytorialną pod nazwą „miasto st. Warszawa”.

Marcin Giziński

Fot. google maps

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.