czwartek, 25 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

13 medali Polaków na Mistrzostwach Świata Taijiquan

Mistrzostwa Świata Taijiquan w Pruszkowie przeszły do historii. Polacy zapisali piękną kartę zdobywając aż 13 medali!

Pruszkowska hala Znicz w dniach 17-20 października była areną zmagań ponad 300 zawodników, którzy startowali w kilkunastu konkurencjach. Faworytami byli zawodnicy z Azji. Polacy pokazali, że gonią światową czołówkę. W Pruszkowie zdobyli 13 medali.

– Nasi reprezentanci spisali się znakomicie. Jestem bardzo zadowolony z ich startów i otrzymanych ocen. Mamy 13 medali – 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe – prezentuje Robert Mrózek, trener reprezentacji Polski. – Najbardziej cieszy postawa Anny Kubiak, która stawała na podium w konkurencjach championships events. Wywalczyła srebro i dwa brązowe krążki. Pozostali zawodnicy zdobywali medale w konkurencjach demonstrations events – dodaje.

Gwiazda polskiego wushu

Anna Kubiak z miejsca stała się wielką gwiazdą polskiego wushu. 23-latka sięgnęła po tytuł wicemistrzyni świata w konkurencji z mieczem. Łącznie wywalczyła trzy medale.

– Myślę, że nie mogło być lepiej – ocenia polska multimedalistka Mistrzostw Świata Taijiquan.

W konkurencjach demonstrations events po medale sięgnęli: Jadwiga Sochaj (dwa złota), Marian Olech (dwa złota), Ewa Solarz (złoto i srebro), Monika Steckiewicz (dwa srebra) oraz Tomasz Dybicz (srebro i brąz).

Piękno, efektowność i precyzja

Podczas Mistrzostw Świata Taijiquan w Pruszkowie nie brakowało pięknych, efektownych i precyzyjnych występów. Pierwszego dnia zawodów wszystkich w zachwyt wprawił Zhou Li Chen z Chin, który w swojej konkurencji wygrał z wynikiem 9,78. Takich występów było więcej. Również 9,78 uzyskał Tai Dong Lyu, co pozwoliło na wywalczenie tytułu mistrza świata.

Zawodnicy z Państwa Środka prezentowali wysoki poziom. Mistrzami świata zostali m.in. Hao Ying Du, Bi Hui Cui, Meng Meng Yu i Dan Dan Dai. Warto podkreślić dobrą postawę Rosjanina Dzhamala Azhigireya, który dwa razy stanął na najwyższym stopniu podium w stylu yang.

– Wielki szacunek dla wszystkich zawodników, którzy poświęcili wiele lat, aby wejść na poziom mistrzowski – mówi Dariusz Piwowarski, Prezes Polskiego Związku Wushu.

Wyniki Mistrzostw Świata Taijiquan dostępne są na stronie justtool.com/2016.

Polski Związek Wushu powstał w 2002 roku. Przedmiotem działalności jest propagowanie oraz rozwój chińskich sztuk walki. Organizuje również imprezy sportowe na najwyższym poziomie. Siedziba związku mieści się w Warszawie.