wtorek, Luty 19, 2019
Flesch Mazowsza

Strefa Rodzica – Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim

Marcin Giziński Luty 1, 2018 Różności, Wiadomości

12 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie „Strefy Rodzica” na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Do użytku przekazana została wyjątkowo atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń, w której leczone dzieci i ich rodzice mogą wspólnie spędzać czas.

W połowie ubiegłego roku dziecięce sale Oddziału Pediatrycznego pomalowane zostały w kolory i bajkowe motywy przez wolontariuszy. Tego typu zmiany w otoczeniu szpitalnym, zainicjowane przez ordynatora oddziału, służyć mają poprawie komfortu psychicznego aktualnie leczonych dzieci. Miłe, pogodne, przyjazne sale stwarzają klimat zmniejszający stres i redukujący lęk związany z procesem leczenia.

Program „Strefa Rodzica”

Dalsze zmiany aranżacyjne dotyczyły przestrzeni, w której dzieci i ich rodzice czy opiekunowie mogliby wspólnie i atrakcyjnie spędzać czas. Z pomocą przyszedł ogólnopolski program społeczny „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Program ten, rozpoczęty w 2013 roku i z powodzeniem zrealizowany już w 23 szpitalach w całym kraju, koncentruje się na tworzeniu komfortowych warunków do przebywania rodziców wraz z dziećmi w szpitalach. Główną ideą jest tu dobro chorych dzieci, które podczas leczenia potrzebują stałego kontaktu z rodzicami. Program „Strefa Rodzica” uwzględnia potrzeby, możliwości i ograniczenia konkretnej placówki szpitalnej, i w tych zastanych ramach optymalizuje warunki pobytu rodziców z dziećmi.

Atrakcyjny wygląd i funkcjonalność

W przypadku Szpitala Zachodniego w Grodzisku pojawiła się koncepcja lepszego zagospodarowania dotychczasowych pomieszczeń, z których korzystali rodzice opiekujący się dziećmi. Pokój dzienny do zabaw z dziećmi, kuchenka oddziałowa i hol istniały, ale zostały zaaranżowane od nowa, zarówno po kątem wizualnym, jak i funkcjonalnym, tworząc nowoczesną „Strefę Rodzica”. Projekt zmian wykonała architekt wnętrz, której doświadczenie przy tego typu inicjatywach gwarantowało optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni.

W efekcie na Oddziale pojawiły się trzy sąsiadujące pomieszczenia o wyjątkowo atrakcyjnym wyglądzie i z przemyślaną funkcjonalnością, z których dzieci z rodzicami mogą korzystać z przyjemnością. Odpowiednio zestawione kolory, dekoracje, właściwe oświetlenie, wygodne i przytulne meble – decydują o tym, że standard „Strefy Rodzica” jest bardzo wysoki.

Po raz 23

Modernizacja pomieszczeń na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Zachodniego i przekształcenie ich w nowoczesną „Strefę Rodzica” sfinansowana została w całości przez firmę Budimex SA, lidera rynku budowlanego w Polsce. To już 23-cie przedsięwzięcie tej firmy w ramach programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Tradycyjnie w inicjatywie brali też bezpośrednio udział pracownicy Budimexu, w ramach wolontariatu uczestnicząc w pracach wykończeniowych.

Na zlecenie Budimexu program „Strefa Rodzica” w całym kraju koordynuje firma Task Force Consulting. TFC specjalizuje się w realizacji projektów społecznych na zamówienie wszelkiego rodzaju klientów: biznesowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.

Tekst i foto:

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.