niedziela, Sierpień 18, 2019
Flesch Mazowsza

Coraz bliżej modernizacji linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa

Marcin Giziński Marzec 17, 2017 Wiadomości

W kwietniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą umowę na przebudowę trasy
z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Inwestycja, warta około 290 milionów złotych, istotnie poprawi komunikację kolejową w aglomeracji warszawskiej. Jesienią 2018 r. zmodernizowana linia zapewni przejazd większej liczby pociągów. Pasażerowie skorzystają z nowych dobrze wyposażonych peronów.

Jesteśmy przygotowani do modernizacji trasy podmiejskiej do Warszawy. Podobne inwestycje realizują PLK w Krakowie. Usprawniamy infrastrukturę w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Poprawa komunikacji kolejowej w aglomeracjach, sprawny przejazd większej liczby pociągów łączących duże ośrodki z regionami – to jeden z celów Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przygotowania do modernizacji linii podmiejskiej zaplanowano w maju. Prace obejmą przejścia podziemne na przystankach: Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Parzniew (nowo budowany w ramach modernizacji), Milanówek oraz nowe przejście pieszo-rowerowe w Brwinowie – czyli obiekty wspólne dla linii podmiejskiej i linii dalekobieżnej. Wykonanie specjalnych tymczasowych konstrukcji zapewni możliwość przebudowy przejść. Takie rozwiązanie zagwarantuje także sprawny przejazd pociągów podmiejskich  i dalekobieżnych. Na tym etapie prace nie będą wymagały zamknięcia linii.

 Wrześniowa zmiana komunikacji

Kluczowy etap modernizacji linii podmiejskiej zaplanowano od września. Zmiany łączą się
z wprowadzeniem zastępczej komunikacji autobusowej na 12 miesięcy. Zapewnienie mieszkańcom powiatów pruszkowskiego i grodziskiego sprawnej komunikacji na czas modernizacji linii jest uzgadniane przez przedstawicieli przewoźników, samorządów oraz zarządcę infrastruktury. W kwietniu zostanie przedstawiony kompletny i szczegółowy harmonogram zastępczej komunikacji autobusowej.

Od września wykonawca przystąpi do gruntownej przebudowy torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i infrastruktury pasażerskiej. Wstrzymanie ruchu na linii umożliwi skrócenie czasu modernizacji z 31 do 22 miesięcy. Realnie linia będzie zamknięta tylko przez
12 miesięcy. Najwrażliwsze prace zostaną wykonane prawie o 1,5 roku szybciej niż planowano.

 Efekty modernizacji

Efektem modernizacji 22 – kilometrowej linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki będzie lepsza oferta podróży. Poprawi się niezawodność przejazdu, zwiększy się liczba pociągów, a pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na stacjach i przystankach. Wszystkie perony zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prędkość składów pasażerskich zostanie podwyższona z 80 km/h do 120 km/h.

Karol Jakubowski

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.