poniedziałek, Grudzień 9, 2019
Flesch Mazowsza

Baby, ach te baby…

Marcin Giziński Marzec 10, 2017 Kultura Brak komentarzy do Baby, ach te baby…

8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Dla wszystkich pań jest to bardzo ważne święto. Zapytaliśmy też kilku Panów, co sądzą o tym dniu. Czy kultywują to święto w sposób szczególny i czy pamiętają o swoich kobietach? Okazuje się, że większość z nich pamięta.

Wiele miast, miasteczek i gmin z okazji tego dnia organizuje specjalny program, m.in. w grodziskim Centrum Kultury co roku organizowane jest projekt zatytułowany „Miasto kobiet”. W tym roku gośćmi dwudniowej imprezy w pierwszy marcowy weekend byli aktorka Grażyna Szapołowska i Grzegorz Wilk, utalentowany wokalista z programu „Jaka to melodia?”.

W czwartek 9 marca w Przestrzeni Kulturze Przyjaznej na Dworcu PKP od godz. 19.00 na wesołe i ciekawe spotkanie wszystkie panie zaprasza Danuta Morel. Na włoski koncert z okazji Dnia Kobiet „AMORE IN MUSICA” zaprasza w poniedziałek 13 marca o godz. 19.30 Kino Centrum Kultury ul. Spółdzielcza 9, a zaśpiewa Marco Bocchino.

„Oblicza kobiet”

Płeć piękna od zarania dziejów była otoczona swoistym kultem. Także wspaniałe postacie światowej literatury uczyniły z kobiety istotę nadzwyczajną. Bez wątpienia do dumnej i upartej Scarlett O’Hary, bohaterki powieści Margaret MitchelI zatytułowanej „Przeminęło z wiatrem” wzdychali wszyscy.
Po lekturze „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja mówiono, że „w każdej kobiecie żyje stworzona przez rosyjskiego pisarza Anna”. Zaś postać Dulcynei, ukochanej słynnego Don Kichota, wzbudzała wiele radości i uśmiechu. I choć każda z tych postaci jest zupełnie inna, to łączy je jedno – są ikonami klasyki literatury światowej.

W tym roku miasto Grodzisk przygotowało wyjątkowy upominek, którym jest wystawa plenerowa. Można ją obejrzeć idąc ulicą Poniatowskiego. Wystawa zatytułowana „Oblicza kobiet” jest zaledwie namiastką tego, co udało się stworzyć najwybitniejszym fotografikom w ciągu ich całego dorobku, ale i tak zachwyca.

Lidia Popiel, Chris Niedenthal czy Tomasz Tomaszewski – to twórcy tych ciekawych, niezwykle unikatowych zdjęć, które pokazują współczesną kobietę w różnych rolach. Ich dokonanie można śmiało podziwiać, spacerując ulicą i oglądając wystawę, na której każda z fotografii zawiera cytat ściśle ze sobą korelujący. Wernisaż kalendarza odbył się w Arkadach Kubickiego, a wydawcą jest Gedeon Richter Polska.

O innych imprezach związanych z Dniem Kobiet dowiecie się Państwo z naszego Kalendarza Imprez Kulturalnych.

Trzeba kultywować Dzień Kobiet!

Mieszkańcy Grodziska zgodnie niemal jednogłośnie mówią: trzeba kultywować Dzień Kobiet!
– Kobiety zasługują na specjalne uznanie, są wspaniałymi matkami. Niestety często zapominają o sobie, dlatego 8 marca to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o ich nieocenionej postawie – mówi pan Jan.

Młodzi także z entuzjazmem opowiadają o najważniejszych kobietach w ich życiu.
– Na pewno nie powinniśmy zapominać o tym święcie, musimy pamiętać o naszych mamach czy babciach, one często poświęciły nam bardzo dużo – tłumaczy Aleksandra.

Szlakiem dawnych mieszkanek Grodziska

Niektórzy, zwłaszcza starsi mieszkańcy wspominają historie mieszkanek Grodziska. Także willa Radogoszcz organizowała w tym roku spacer historyczny zatytułowany „Szlakiem dawnych grodziszczanek”. A na pewno jest do czego powracać pamięcią!

Jedną z kobiet, którą do dziś wspominają historycy Grodziska jest Izabela Szymkiewicz, która zmarła w 1842 roku we dworze Mokronowskich. Co łączyło ją z dziedzicami można było dowiedzieć się biorąc udział w jednym z organizowanych cyklicznie spacerów. Młodą dziewczynę pochowano na grodziskim cmentarzu parafialnym, a grób w którym spoczywa jest dziś najstarszym z zachowanych.

Z pewnością Dzień Kobiet jest też doskonałą okazją do przypomnienia sobie historii miasta, a zwłaszcza do tego, aby powspominać dawne mieszkanki Grodziska.

Daria Głowacka, (mg)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.