niedziela, Czerwiec 24, 2018
Flesch Mazowsza

Za darmo komunikacją w Warszawie

Marcin Giziński Luty 17, 2017 Bez Kategorii

Od 1 września stołeczny ratusz zniesie opłaty za komunikację miejską dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Z darmowych przejazdów skorzysta ponad 150 tys. uczących się dzieci i młodzieży.

Darmowa komunikacja obowiązywałaby uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Również tych, którzy mieszkają w granicach II strefy biletowej, a uczą się w Warszawie, a także tych którzy mieszkają w granicach Warszawy, a uczą się w szkołach w II strefie biletowej.

Decyzja ratusza czeka jeszcze na zatwierdzenie radnych i przygotowanie uchwały. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowa taryfa nie spotka się z żadnymi protestami. Warto dodać, że z takim pomysłem urzędnicy wyszli jesienią ubiegłego roku.

W ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzono ostateczne prace przygotowawcze do wdrożenia projektu w życie. Do rodziców uczniów podstawówek zostały skierowane ankiety, z których wynika, że 80 proc. respondentów zadeklarowało rezygnację z odwożenia dzieci samochodem do szkół w przypadku wprowadzenia darmowej komunikacji.

Głównym celem zmiany jest zmniejszenie liczby samochodów na ulicach i przyzwyczajanie warszawiaków od najmłodszych lat, do korzystania z komunikacji miejskiej.

– Mamy ją w Warszawie na takim poziomie, że można zachęcać rodziców, by zamienili auto na tramwaj, autobus lub SKM–kę – mówiła prezydent Gronkiewicz Waltz.

Według statystyk opracowanych przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, z komunikacji publicznej korzysta jedynie 30 proc. wszystkich uczniów. Władze miasta chcą zatem ograniczyć ilość aut na warszawskich ulicach, a także wyrobić w dzieciach nawyk korzystania z transportu publicznego, który mógłby utrzymać się w ich życiu dorosłym.

Roczny koszt funkcjonowania bezpłatnego transportu dla uczniów warszawskich podstawówek i gimnazjów szacuje się na 13 milionów zł. Dzieci i młodzież otrzymają imienne karty uprawniające do darmowych przejazdów. W związku ze zbliżającą się reformą edukacji, ulgi będą obowiązywać gimnazjalistów do 1 września 2019 r., czyli do momentu, gdy placówki tego stopnia zostaną całkowicie zlikwidowane. Wówczas bezpłatna komunikacja będzie dotyczyć wyłącznie uczniów szkoły podstawowej do 8. klasy włącznie.

Co najciekawsze, nowa usługa nie będzie wymagała od rodziców żadnego chodzenia po urzędach. Kwestię spersonalizowanych kart, które otrzymają uczniowie, zostaną załatwione między szkołami a ZTM–em. Szkoły otrzymają wzór wniosku, który wypełniony, że zdjęciem, prześlą do ZTM. Z kolei miejski organizator transportu dostarczy do szkół karty. Wyjątek będzie dotyczył dzieci mieszkających w Warszawie a uczących się poza nią. One będą mogły wyrobić kartę w punkcie obsługi klienta ZTM.

Ewelina Wielgat

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.