wtorek, Sierpień 20, 2019
Flesch Mazowsza

Wystawa „Solidarność i wsparcie” w Brwinowie

Marcin Giziński Luty 10, 2017 Edukacja, Kultura

W dniach 12-26 lutego w dworku „Zagroda” w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 57 prezentowana będzie wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i wsparcie”. Zapraszamy serdecznie na uroczyste otwarcie wystawy w dniu 12 lutego (niedziela), o godz. 16:00.

Wystawą „Solidarność i wsparcie” Muzeum Dulag 121 pragnie przywrócić pamięć o ludziach, którzy ofiarowali pomoc i wsparcie dla ludności Warszawy, wypędzonej przez Niemców ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wystawa w zeszłym roku prezentowana była w Sejmie RP, a także w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Teraz zagości w Brwinowie, w dworku „Zagroda” (ul. Grodziska 57), gdzie można ją będzie zwiedzać do 26 lutego; od poniedziałku do czwartku w godz. 11-15, a w niedziele w godzinach 15-17.

12 lutego odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy w Brwinowie. Podczas wernisażu wystąpi Andrzej Wiśniewski – tenor Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zaśpiewa piosenki powstańcze przy akompaniamencie Joanny Kozłowskiej. Wprowadzenie historyczne wygłosi dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska.

Wystawa „Solidarność i wsparcie” poświęcona jest akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Od sierpnia 1944 r. do połowy 1945 r. wsparcie organizowano wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, w tym w obozie przejściowym w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), a także w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego m.in.: w Pruszkowie, Piastowie, Komorowie, Milanówku, Podkowie Leśnej i Brwinowie.

Warto wspomnieć, że wystawie towarzyszy projekt edukacyjny – w okresie ferii zimowych (od 13 lutego) dzieci i młodzież, które odwiedzą wystawę w dworku „Zagroda” w Brwinowie, będą mogły wziąć udział w zadaniach i grach historycznych z nagrodami. Serdecznie zapraszamy.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.