środa, 2 grudnia, 2020
Flesch Mazowsza

Zamiast dawać złudną nadzieję, zostań zaprzyjaźnioną rodziną

Okres świąteczny to czas, kiedy więcej czasu możemy spędzić ze swoimi bliskimi. Na świecie są jednak osoby, które nie mają z kim spędzić tego szczególnego czasu, bo nie mają swojej rodziny.

Chciałbyś pomóc i zaprosić dziecko z domu dziecka na Wigilię do swojego domu? Należy jednak pamiętać, że dziecko to nie paczka pod choinkę – ostrzegają pracownicy sierocińców. I przypominają, że jednorazowe zabranie malca do siebie na święta nie jest możliwe. Przed Bożym Narodzeniem w domach dziecka urywają się telefony z pytaniem, czy można kogoś zabrać do siebie na święta.
Chwilowy kaprys

– To często chwilowa potrzeba, kaprys, może poryw serca związany z Bożym Narodzeniem, które kojarzone jest z rodziną – tłumaczą opiekunowie domów dziecka.

Takie jednorazowe zabranie dziecka na święta może wyrządzić mu krzywdę, bo rodzi nadzieję, że rodzina zabierze je na zawsze. To trudna sytuacja także dla rodziny. Nieznane dziecko z placówki opiekuńczej nie zawsze zachowuje się tak, jak byśmy sobie to wyobrażali.

Rodzina zaprzyjaźniona

Teraz dziecko może zabrać do siebie na święta tylko tzw. rodzina zaprzyjaźniona. Tak wynika z przepisów. Kiedyś była możliwość zabrania dziecka na święta, ale zdarzały się nieprawidłowości. Bywało, że dzieci wracały z płaczem.

Rodzinę zaprzyjaźnioną lub zastępczą może tworzyć małżeństwo lub singiel. Partner czy akt zawarcia małżeństwa nie są koniecznymi warunkami do tego, aby zostać przyjacielem czy rodzicem zastępczym dla czasowo lub trwale pozbawionego opieki rodzicielskiej dziecka. Jeśli masz chęci, czas i predyspozycje możesz zgłosić się do jednego z Centrów Pomocy Rodzinie, w którym uzyskasz dokładne informacje na temat opieki nad dzieckiem. Warunki, które musisz spełniać, aby zakwalifikować się jako kandydat/ka na rodzinę zaprzyjaźnioną/zastępczą to:
– stałe miejsca zamieszkania w Polsce oraz ukończone 24 lata
– korzystanie z pełni praw obywatelskich i cywilnych
– nie jesteś ani w przeszłości nie byłeś/aś pozbawiony/a władzy rodzicielskiej
– wywiązujesz się z obowiązku utrzymania osób z najbliższej rodziny (alimentacja), jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądu
– posiadasz zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem
– masz odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania.
Podjęcie decyzji, zgłoszenie się do placówki opiekuńczo-wychowawczej to pierwsze odważne kroki. Kolejnymi będzie zadecydowanie, kim chcesz/powinnieneś zostać: rodziną zaprzyjaźnioną czy zastępczą?

Dziecko to nie zabawka

Różne placówki zazwyczaj w odmienny sposób respektują zasady przyjmowania dzieci na święta do domów. Należy pamiętać o tym, że dziecko nie jest zabawką ani lalką. Często zdarza się bowiem, że bogate rodziny chcą wypożyczyć dzieci, którym później karzą zakładać strojne ubrania, godzinami przed Wigilią układają włosy i malują paznokcie. Dzieciom z domów dziecka zależy przecież na czymś zupełnie innym. One nie chcą być jedynie pięknie wyglądającą figurką przy bożonarodzeniowym stole tylko pragną odrobiny miłości i poświęcenia im czasu. Jak zatem zabrać się do tematu zapraszania dzieci z domów dziecka na święta?

Po pierwsze należy zacząć myśleć o tym już dużo, dużo wcześniej – przed świętami! W okresie świątecznym telefony w domach dziecka nagle się rozdzwaniają. Wszyscy chcą pomagać dopiero w czasie świąt a przez cały rok mało kto w ogóle interesuje się dziećmi z domów dziecka.

Jeśli jednak zdecydujemy, że chcemy dać radość dzieciom z domu dziecka w okresie świąt jest na to jeszcze inny sposób a mianowicie obdarowanie dzieci drobnymi upominkami i prezentami. W tym czasie każdy może być św. Mikołajem. Opiekunowie w domach dziecka podkreślają, że potrzeby są duże, dlatego chętnie przyjmują każdą pomoc.

Każdy może zgłosić się do placówki i usłyszeć, z jakiego prezentu dzieci będą się najbardziej cieszyły. Niektóre placówki udostępniają również listy do świętego Mikołaja, które można znaleźć na ich stronie internetowej. W liście do Mikołaja dzieci opisują bardzo różne marzenia. Od ciepłych rękawiczek, samochodziku czy worka po rower, którym dojadą do szkoły, albo wymarzony komputer…

W rodzinnej atmosferze

Kiedy staniemy się rodziną zaprzyjaźnioną powinniśmy nasze dziecko regularnie odwiedzać i zabierać do siebie do domu – nie tylko na święta i uroczystości! Możemy raz na jakiś czas podarować dziecku prezent – szczególnie jeśli chodzi o młodsze dzieci, aby pamiętały one, że są dla nas ważne nie tylko w okresie świątecznym.

Przyjęcie do siebie dziecka z domu dziecka na święta to ważne przedsięwzięcie. Przyłóżmy wszelkich starań aby dzieci poczuły się u nas jak w prawdziwym domu. Nie należy zniechęcać się szeregiem poprzedzających przyjęcie dziecka rutynowych wymogów kontroli, sprawdzania, poddawania się ankietom i wywiadom. Nawet jeśli uda nam się pomóc jednemu dziecku to już na prawdę bardzo wiele! Niech Święta będą czasem, kiedy rozpoczniemy starania o zostanie rodziną zaprzyjaźnioną aby kolejne Boże Narodzenie dziecko mogło spędzić już w milszej – rodzinnej atmosferze.

Ewelina Wielgat

Fot. www.brzeszcze.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.