środa, 2 grudnia, 2020
Flesch Mazowsza

NOWY ROK. Jak przygotować zwierzaka do sylwestra

Noc sylwestrowa  jest dla nas szczególnym okresem ,pełnym radości i hucznych zabaw, w którym świętujemy zakończenie starego roku. Jednak ekscytujący wieczór nie jest niczym przyjemnym dla naszych czworonożnych przyjaciół. Czas ten wiąże się dla nich z olbrzymim poczuciem strachu a nawet zagrożeniem życia.

Huk wystrzałów i świsty petard potrafią przerazić nawet najodważniejszego zwierzaka. Odgłosy fajerwerków są kilkukrotnie bardziej słyszalne przez zwierzęta niż człowieka, często budzą ogromne przerażenie, a nawet sprawiają ból. Niekiedy mogą prowadzić do poważnych stanów lekowych.

Wrażliwość na stres

Tak jak w przypadku ludzi, zwierzęta również wykazują inną wrażliwość na stres. Niektóre czworonogi cechujące się wysokim progiem wrażliwości w ogóle nie reagują na huki i wystrzały fajerwerków. Inne ze słabszymi zdolnościami adaptacyjnymi mogą reagować strachem lub agresją i nigdy nie przystosować się do nie naturalnych dla nich sytuacji.

Reakcje na niespodziewane huki mogą być oczywiście rożne. Zwierzęta potrafią się wtedy spłoszyć, niekontrolowanie oddalić. Lęk może objawiać się chęcią ukrycia, czasami powodować szkody lub same ponieść obrażenia. Psy najczęściej skomlą ,szczekają, wyją, drapią ,gryzą i niespokojnie biegają. Koty zaś głośno miauczą, drżą ze strachu, uciekają zaszywając się w kryjówkach. Intensywny stres może spowodować nieodwracalne zmiany w psychice zwierzęcia, takie jak: osowienie, ogólne złe samopoczucie, nietrzymanie moczu i kału, biegunkę i wymioty.

Metody łagodzenia

Oczywiście są sposoby pomagające zabezpieczyć naszego pupila, jednak uniwersalnego i niezawodnego sposobu nie ma ,który w stu procentach pomógłby zwierzakowi przetrwać bezpiecznie ten czas.

Aby zadbać o naszego czworonożnego przyjaciela należy odpowiednio dostosować pory spacerów, tak aby ten ostatni nie wypadał zbyt późno. Spacer ten powinien być znacznie dłuższy niż zwykle, z większą dawka ruchu. Warto też postarać się o zorganizowanie intensywnej zabawy, tak aby psiak się zmęczył i po powrocie do domu był dotleniony i szczęśliwy poszedł spać. Podczas spaceru nie można spuszczać psa ze smyczy, gdyż po wybuchu petardy może spanikować, uciec i ulec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Przed nocą sylwestrową nie należy zwierząt przekarmiać, a wręcz powinno zmniejszyć się dzienną dawkę pokarmów.

Ignorować nerwowe odruchu

Jeśli zwierzę w napadzie lęku cos zniczy lub załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, nie należy go karcić ani krzyczeć, ponieważ robi to ze strachu przed czymś czego nie rozumie. Nie można również nad nim się litować gdyż odbierze to jako pochwałę. Najlepiej zignorować nerwowe zachowanie i odwrócić jego uwagę zachęcając do ulubionej zabawy.

Kolejnym sposobem zmniejszenia lęku naszego pupila jest odpowiednie zabezpieczenie w domowym zaciszu. Postarajmy się o przygotowanie spokojnego miejsca, pozamykajmy okna, zasuńmy rolety. Przygotujmy legowisko z kocem ,w którym będzie mógł się schować oraz zostawmy mu ulubioną zabawkę. Można również zostawić włączone radio lub telewizor ze spokojną muzyką.

Z całą pewnością nie powinniśmy zostawiać futrzanego przyjaciela samego w domu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie powierzenie go osobie ,którą zwierzę zna i z którą czuje się dobrze i bezpiecznie.

W ostateczności

W skrajnych przypadkach ,kiedy zwierzak jest bardzo nerwowy i nadpobudliwy warto podać mu środek uspokajający. Dla niektórych zwierząt jest to najlepsze wyjście ,gdyż leki pozwolą mu się wyciszyć i przespać najbardziej stresujący czas. Zwolennicy tego sposobu powinni jednak pamiętać , ze zawsze robimy to tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni lek dla zwierzęcia. Każdy czworonóg reaguje indywidualnie na podany środek, dlatego sugeruje się rozpoczęcie podawania leku kilka dni przed nocą sylwestrową, tak aby uzyskać najskuteczniejszy efekt.

Ciekawą alternatywą są urządzenia emitujące feromony. Urządzenia te zawierają ekstrakt z feromonów, jakie wytwarza suka w okresie macierzyństwa w celu uspokojenia potomstwa. Uspokajające właściwości tych feromonów utrzymują się również w wieku dorosłym i działają kojąco na zestresowane zwierzę.

Pamiętajmy, że nasze ukochane czworonogi są bezbronne, nie zadbają same o siebie i tylko my, ich opiekunowie, możemy zapewnić im bezpieczeństwo i pomóc przetrwać szaleństwa nocy sylwestrowej.

Anna Dzikowska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.