poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

Rozkwit stolicy jedwabiu

Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego od kilku lat działa bardzo aktywnie, a jego członkowie angażują się w działania, zmierzające do permanentnego krzewienia spuścizny pozostałej po twórcach polskiego jedwabnictwa. Już 17 grudnia podczas Wigilii Miejskiej w centrum Milanówka zostanie odsłonięty pierwszy w mieście „jedwabny mural”, upamiętniający dorobek ludzi, którzy tworzyli tu przed wojną.

Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego nie posiada jeszcze swojej siedziby, a członkowie Stowarzyszenia od lat starają się, aby władze miasta udostępniły im lokal, który mogliby przeznaczyć na siedzibę muzeum. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają, że w 1924 roku w Milanówku powstała Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza, którą utworzyli Stanisława i Henryk Witaczkowie. Przedsiębiorcze rodzeństwo zapewniało zatrudnienie wielu ludziom.

To dzięki ich staraniom Milanówek okrzyknięto wówczas stolicą jedwabiu. Teraz inicjatywę w działaniu przejęli członkowie Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, którzy starają się, aby działania Witaczków nie zostały zapomniane.

– Najwyższa pora wskrzesić tradycję, zachować i przywołać pamięć. Nie możemy zaprzepaścić takiego dziedzictwa – tłumaczy Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Udało im się stworzyć Wirtualne Muzeum Jedwabnictwa,otworzyć Jedwabny Szlak Milanówka i okolic, zorganizować kilka wystaw czasowych. Są to kolejny działania, członków stowarzyszenia w dążeniu do otwarcia stacjonarnej siedziby muzeum. 11 listopada w centrum Milanówka przy ul. Piłsudskiego 32, na ścianie budynku obok poczty, powstał pierwszy w mieście mural upamiętniający twórców polskiego jedwabnictwa – Stanisławę i Henryka Witaczków.

Autorką projektu, który zwyciężył w konkursie na mural inspirowany historią milanowskiego jedwabnictwa jest – Maja Tomaszewska, absolwentka Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.„Jedwabny mural” malowała, na podstawie przygotowanego zgodnie z projektem szablonu, młodzież z Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego pod kierownictwem nauczycielki plastyki – Agnieszki Krzysiak.

Mural – to kolejna, po wystawie „Jedwabne Bogactwo Milanówka w czasach PRL-u”, część międzypokoleniowego projektu „Łączy nas jedwab”, realizowanego przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego w ramach Programu „Działaj Lokalnie”.

Już 17 grudnia podczas Wigilii Miejskiej w centrum Milanówka zostanie oficjalnie odsłonięty „jedwabny mural”jako prezent dla mieszkańców i pamięć o dziele rodzeństwa Witaczków.

Daria Głowacka

Fot. Archiwum Stowarzyszenia

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.