sobota, 6 marca, 2021
Flesch Mazowsza

Gminy regionu wysoko w rankingu Rzeczpospolitej

Ranking Samorządu to cyklicznie przygotowywane przez „Rzeczpospolitą” zestawienie, w którym oceniane jest działanie władz na szczeblu lokalnym. Organizowany jest on od 16 lat. Tym razem gminy naszego regionu również znalazły się wysoko.

W rankingu uwzględnione są wszystkie gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu. Oceniane dane oparte są na statystykach Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Kryteria oceny obejmują około 50 wskaźników w czterech kategoriach: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania urzędem (w tym zarządzanie procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami).

Przewodniczącym Kapituły, która ustala zasady działania rankingu jest prof. Jerzy Buzek – były premier RP. W jej skład wchodzą także inni przedstawiciele organizacji samorządowych, władz publicznych oraz redaktorzy „Rzeczpospolitej”.

W tym roku gminy naszego regionu wypadły znakomicie. W kategorii „Gminy Miejskie i Miejsko-Wiejskie” w pierwszej 20. znalazły się aż cztery gminy z naszego regionu. Grodzisk Mazowiecki zajął 5. miejsce, a tuż za nim uplasowała się Podkowa Leśna. Pruszków sklasyfikowano na pozycji 14, a miejsce niżej zajęła gmina Brwinów. Na 74. miejscu uplasował się Piastów, a Milanówek zajął 437 pozycję.

W kategorii „Gminy Wiejskie” na 7. miejscu znalazła się gmina Michałowice. Nadarzyn zajął 21. pozycję, zaś 95. – Żabia Wola. Raszyn został sklasyfikowany na 103. pozycji, Jaktorów na 183., a na odległym 1363. miejscu znajduje się Baranów.

(ak), Fot.: miasta.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.