wtorek, 27 lipca, 2021
Flesch Mazowsza

Szpital polowy pod Warszawą

Marcin Giziński 27 października, 2020 Wiadomości Brak komentarzy do Szpital polowy pod Warszawą

Kilka tysięcy łóżek dla pacjentów koronawirusa być może stanie na terenie PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie. – Jesteśmy gotowi, przekazać nieodpłatnie hale PTAK Warsaw Expo znajdujące się w Nadarzynie – deklaruje Tomasz Szypuła, prezes firmy.

Podobnie jak w marcu, teraz również prezes Warsaw Expo oferuje chęć pomocy w rozwiązaniu problemu braku miejsca w szpitalach z powodu pandemii koronawirusa. Wtedy jednak ostatecznie podjęto decyzję o braku konieczności organizowania tam szpitala polowego. Obecnie, sytuacja epidemiczna jest znacznie gorsza. Zapadły zatem wiążące deklaracje.

–Dlatego podtrzymujemy naszą gotowość i jeżeli będzie taka potrzeba, to oddajemy do dyspozycji państwa polskiego możliwość niekomercyjnego przeznaczenia naszych obiektów w Nadarzynie – powiedział w wywiadzie dla WP Tomasz Szypuła.

W planach na szpital przeznaczonych zostanie 6 hal, które łącznie stanowią powierzchnię 150 tys. m2. Taki metraż pozwoli na pomieszczenie kilku tysięcy łóżek, na których mogliby przechodzić hospitalizację pacjenci chorzy na COVID.  Na pewno byłyby to tysiące łóżek. Dokładną liczbę musiałby wyliczyć Główny Inspektor Sanitarny razem z Ministerstwem Zdrowia – mówi Szypuła.

Decyzja o oddaniu miejsca pod szpital została już przekazana do Pałacu Prezydenckiego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

-Wszyscy nasi pracownicy działu technicznego mogą od razu włączyć się w przygotowanie do adaptacji przestrzeni pod szpital. Mamy sprzęt, wyposażenie i zaplecze techniczne. Hale są ogrzewane, obok są ogromne parkingi. Nie trzeba byłoby budować szpitali przy użyciu namiotów czy prowizorycznych materiałów – powiedział prezes PTAK Warsaw Expo.

(ak), Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.