czwartek, 18 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Nie zwlekaj, możesz mieć ciepły dom jeszcze w tym roku!

Już za chwilę nastaną chłodniejsze dni. Większość czasu nadchodzącej jesieni oraz zimy spędzimy w naszych domach, które staną się dla rodzin bezpiecznym azylem. To efekt pandemii koronawirusa oraz różnorakich ograniczeń, które z różnym nasileniem są wprowadzane przez organy Państwa, ale także przez nasz zdrowy rozsądek. Jeśli tegoroczną zimę chcesz spędzić w przytulnych czterech kątach, a do tego nie zamierzasz przepłacać za ich ogrzewanie, to wykorzystaj jeszcze ten sezon budowlany na ocieplenie domu styropianem.

Pandemia COVID 19 powoduje, że mniej udzielamy się społecznie, np. nie chodzimy tak często do kina, teatru czy na zakupy. Zdecydowanie więcej czasu spędzamy w naszych domach. Niektórzy z nas nawet pracują zdalnie przy domowym komputerze zamiast w firmowym biurze.

Dom staje się naturalnym schronieniem, które w sezonie jesienno-zimowym powinno być ciepłe i gwarantować zdrowe, nieprzegrzane kaloryferami powietrze. Co zrobić, by czuć się w domu komfortowo? Wystarczy prosta robota budowlana – termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian.

Niższe koszty ogrzewania

Co ważne podkreślenia, koszty ogrzewania budynków to jedna z najbardziej znaczących pozycji wydatkowych, nie tylko każdej rodziny posiadającej dom, ale także firm będących właścicielami budynków oraz właścicieli budynków wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne czy kamienice.

Ponadto eksperci informują, że w najbliższym czasie wzrosną ceny energii, m.in. ceny prądu, gazu, oleju opałowego czy biomasy. Dlatego też, niezależnie od sposobu w jaki ogrzewasz dom, poniesiesz wysokie koszty z tym związane, jeśli nie ograniczysz zużycia energii. Najprostszą, a zarazem najefektywniejszą metodą na zminimalizowanie zużycia energii jest wykonanie termomodernizacji. Zastosowanie nawet najtańszego paliwa nie zrekompensuje oszczędności, jakie uzyskasz dzięki ociepleniu budynku. Jeśli się pospieszysz, zdążysz zaizolować dom jeszcze w tym roku!

Termomodernizacja – najbardziej opłacalna inwestycja

Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią około 70 proc. pełnych kosztów jego eksploatacji. Z czego to wynika? Jeśli budynek jest nieodpowiednio, bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się aż 40-procentowe straty ciepła! Eksperci natomiast zgodnie twierdzą, że aby zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym, wystarczy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych.

-Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w pomieszczeniach można znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację budynku. W kilkumiesięcznym okresie grzewczym można zaoszczędzić sumy liczone w tysiącach złotych. Nie możemy zapominać o aspekcie zdrowotnym. W dobrze ocieplonym domu panuje zdrowy mikroklimat. To szczególnie ważne, kiedy spędzamy w nim większość czasu. – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki – Ocieplenie będzie skuteczne, jeśli zostanie prawidłowo wykonane z użyciem sprawdzonych materiałów, bo tylko takie są gwarancją trwałości i skuteczności termomodernizacji. Izolacja wykonana np. szarym styropianem z linii TERMONIUM o grubości 15 cm, chroni równie skutecznie, jak gruby betonowy niemal półmetrowy mur. Warto pamiętać o jeszcze jednym ważnym aspekcie termomodernizacji. To najlepszy sposób na ograniczenie smogu, ponieważ mniejsze zużycie energii to czystsze powietrze.

Co zrobić, aby ocieplić dom jeszcze w tym roku?

By trwale i skutecznie ocieplić dom w tym sezonie, trzeba przede wszystkim podjąć szybką decyzję. Należy również mieć na uwadze dwa kluczowe elementy: profesjonalne wykonanie oraz wysoką jakość użytych materiałów izolacyjnych.

Jak wybrać ekipę remontową? Jeśli możesz, skorzystaj z usług osób polecanych przez przyjaciół, rodzinę bądź specjalistów certyfikowanych przez znanych producentów, ale mimo wszystko przed ostatecznym wyborem załogi remontowej koniecznie sprawdź ich referencje. Zawsze uzgodnij pisemnie zakres prac, terminy oraz koszty.

W jaki sposób wybrać odpowiednie materiały? Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, od liderów branży, którzy posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty zajmujące się m.in. weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce najbardziej prestiżowe rekomendacje przyznaje Instytut Techniki Budowlanej.

Cennym źródłem informacji, pomocnym przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału izolacyjnego, jest lista wyników kontroli produktów budowlanych dostępna na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: https://www.gunb.gov.pl/probki. Znajdziemy na niej listę produktów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych produktów, które miały zaniżone kluczowe parametry.

Więcej informacji: www.termoorganika.pl

Tekst i foto:
Zespół Neuroexpander PR

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.