czwartek, 1 października, 2020
Flesch Mazowsza

SAMORZĄD. Najzamożniejsze gminy regionu

Grodzisk Mazowiecki wyżej w zestawieniu najzamożniejszych samorządów. Ranking „Wspólnoty” – Najbogatsze Samorządy wytypował najbogatsze gminy regionu. Na szczycie Grodzisk Maz. z kwotą 5 499,51 zł (zamożność per capita, czyli na głowę mieszkańca 2019 r.). Tym samym jest to drugie miasto powiatowe w kraju. Wygrywają Polkowice. Grodzisk pokonał Piaseczno, które słynęło z wysokich pozycji w rankingu.

W ubiegłym roku Grodzisk Mazowiecki zajął trzecie miejsce, a w 2010 – kiedy ranking po raz pierwszy był ogłaszany – dopiero na 21. W ciągu 10 lat miasto więc wykonało ogromny skok o 19 pozycji. Widać to nieustannym rozwoju miasta, zmianie infrastruktury oraz estetyki.

Pruszków uplasował się na 23. pozycji z wynikiem 3971,52 per capita (na głowę mieszkańca). To drugie miasto regionu w zestawieniu. Na 40. miejscu Żyrardów osiągając dochód 3805,11 zł na mieszkańca.

Metoda zastosowana w rankingu uwzględnia wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, z pomięciem wpływów z dotacji celowych, które mają bardzo silny, ale tylko chwilowy wpływ na wielkość dochodów. Ranking jest opracowywany na podstawie analizy danych z Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących wszystkich samorządów i publikowany rok po okresie, którego dotyczą zebrane w zestawieniu dane.

Aneta Czarnecka
Fot.: wiadomosci.onet.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.