poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

Opóźnienia w budowie stacji Warszawa Główna

Wybuch pandemii koronawirusa negatywnie wpłynie także na budowę stacji Warszawa Główna. Wszystko wskazuje na to, że wirus opóźni prace budowlane, które i tak już były mocno opóźnione. PKP PLK na razie milczy w tej sprawie.

Prace przy budowie nowej stacji trwają od dwóch lat. Pierwotna data ich zakończenia przypadała na III kwartał 2019 roku. Zgodnie z tym założeniem pociągi jeździłyby już przez stację Warszawa Główna zgodnie z nowym rozkładem. Termin ten jednak znacznie przesunął się i wciąż – w czerwcu 2020 roku – brak jest perspektywy otwarcia nowej stacji.

PKP Polskie Linie Kolejowe nie daje odpowiedzi, kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac i uruchomienia nowego dworca. Z informacji, które udało się uzyskać wynika, że prace wciąż trwają, a głównym czynnikiem spowalniającym jest epidemia koronawirusa i idący za nim kryzys.

Kolejny wyznaczony termin – drugi kwartał 2020 roku jest już nierealny, a zdaniem wykonawcy PRKiI oddanie do użytku nowej stacji Warszawa Główna oraz uruchomienie z niej pociągów od grudnia 2020 roku będzie ogromnym sukcesem. Pierwsze kursy mają ruszać z kierunków takich jak Warka czy Piaseczno.

Przebudowa Warszawy Głównej to tylko pierwszy krok z wielu następnych. Kolejnym etapem będzie remont linii średnicowej.  To właśnie tam mają kończyć swój bieg pociągi regionalne i aglomeracyjne z takich kierunków jak Łódź, Skierniewice czy Radom – zapowiadały w marcu 2018 roku PKP PLK.

Remont linii średnicowej będzie oznaczał duże zmiany w rozkładzie oraz kursowaniu pociągów na naszej trasie: Skierniewice – Żyrardów – Grodzisk Maz. – Pruszków – Warszawa. Już teraz Koleje Mazowieckie informują, że „w dniach 14 czerwca – 26 lipca br. planowana jest wymiana sieci trakcyjnej na obu torach linii 447 na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Włochy. Część pociągów Kolei Mazowieckich będzie kursowała z pominięciem przystanków: Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Warszawa Ursus Niedźwiadek oraz Piastów. Wybrane połączenia Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie zostaną odwołane.”

Na szczęście w związku z utrudnieniami w ruchu pociągów między 14 czerwca a 5 lipca na odcinku Warszawa Wschodnia – Pruszków (w obu kierunkach) obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.