czwartek, 1 października, 2020
Flesch Mazowsza

Ogród botaniczny w regionie

W Brwinowie już niedługo będziemy cieszyć się ogrodem botanicznym. Burmistrz miasta, Arkadiusz Kosiński oraz prezes firmy Sorted Paweł Kozłowski podpisali już umowę. Szacowany koszt to ponad 2 mln zł.

Na terenie ogrodu posadzonych zostanie kilkadziesiąt tysięcy roślin. Wśród nich znajdziemy około siedemdziesiąt gatunków różnego rodzaju kwiatów, krzewów i bylin. Gatunki, które zostaną wybrane to przeważnie te, odnajdujące się w naszych warunkach klimatyczno-glebowych: róże, zawilce, konwalie, azalie, kaliny, hortensje, barwinki, miodunka plamista, jałowce, wiciokrzewy, sosny, klony, jodły, świerki. Planowane jest również powstanie małego sadu oraz zielnika.

Nie zabraknie także infrastruktury rekreacyjnej – pojawią się alejki spacerowe, place edukacyjne oraz tablice informacyjne. Teren zostanie wzbogacony o oświetlenie oraz sieć monitoringu. Na terenie obiektu znajdzie się miejsce na ławki i elementy dekoracyjne, takie jak rzeźby, gabiony lub domki dla owadów. Przewidziane zakończenie prac to koniec października.

– Prace w parku wchodzą w decydującą fazę. W najbliższych miesiącach będą prowadzone zarówno w części istniejącej, m.in. w okolicach placu zabaw, jak i w miejscu powstania ogrodu botanicznego od strony torów kolejowych. Dodatkowo będzie budowana droga do parku od strony ul. Biskupickiej. Będzie to powodowało spore utrudnienia, dlatego prosimy mieszkańców odwiedzających nasz park o wyrozumiałość i zachowanie szczególnej ostrożności – mówi zastępca burmistrza Sławomir Walendowski.

Projekt „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie – zagospodarowanie terenów zieleni” jest realizowany w latach 2018-2021. Na jego wykonanie gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 140 229,65 zł (co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych) ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Aneta Czarnecka
Fot. Arkadiusz Kosiński/UG Brwinów

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.