sobota, 26 września, 2020
Flesch Mazowsza

Szybszy wynik niż w stolicy

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim został wyposażony w sprzęt niezbędny do przeprowadzania testów na koronawirusa. Wartość zakupu to ok. 340 tys. zł. Pozyskanie urządzenia zaczęło rodzić pytania o oddział zakaźny.

–Po zarekwirowaniu poprzedniego urządzenia decyzją przedstawiciela rządu, jeszcze zanim do nas dotarło, nie przestaliśmy szukać aparatury do testów na obecność koronawirusa. Udało nam się zdobyć aparaturę nawet lepszą od poprzedniej, pozwalającą przede wszystkim na dużo szybsze uzyskanie wyniku, niż w przeciążonych placówkach w Warszawie – powiedziała Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego.

W kwietniu wszystkie szpitale w regionie otrzymały pismo od wojewody mazowieckiego, w którym skierowana została prośba o przygotowanie planu uruchomienia oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego z 50 łóżkami, w tym dziesięcioma respiratorowymi.

–Skoro takie jest zalecenie bądź też prośba, to musimy się do niej przygotować, tak jak inne szpitale. Myślę, że jest to działanie profilaktyczne ze strony rządu, ale za dwa, trzy tygodnie spodziewany jest szczyt zachorowań w Polsce. Stąd takie działania. Musimy poczynić przygotowania sprzętowe i organizacyjne. Opracowanie przez nas planu będzie też na bieżąco monitorowane przez organy nadrzędne – komentowała wówczas Krystyna Płukis.

W tym momencie oddziału zakaźnego w Szpitalu Zachodnim wciąż nie ma. Jest to rezultat stabilnej sytuacji zachorowań. Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji szpitala, kadra jest przygotowana do zorganizowania takiej jednostki. Lekarze przyznają jednak, że wciąż brakuje stosownej liczby respiratorów.

– Może się jednak okazać, że nie będzie potrzeby uruchamiania oddziału zakaźnego w naszym szpitalu i powoli sytuacja epidemiologiczna się w kraju poprawi– dodaje dyrektor grodziskiego szpitala.

Aneta Czarnecka
Fot.: grodzisk news.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.