czwartek, 1 października, 2020
Flesch Mazowsza

Lokalni producenci w sieci

Wskutek pandemii, ku żalowi wielu konsumentów, miejscowe targowiska zostały pozamykane. Jednak już następnego dnia na lokalnych grupach fejsbukowych śledzić można było poszukiwania i pytania o kontakty do ulubionych sprzedawców i producentów, którzy uprzednio na targowisku miejskim oferowali warzywa i owoce, nabiał, przetwory mięsne i wędliniarskie, artykuły ogrodnicze.

Summa summarum z tych fejsbukowych poszukiwań wykiełkowały targowiska online. A więc pojawiły się nowe i atrakcyjne miejsca w sieci, gdzie lokalni producenci i dostawcy żywności zamieszczają swoją ofertę, zilustrowaną pięknymi poglądowymi zdjęciami i konkretnymi informacjami – co, u kogo i pod jakim adresem oraz telefonem można kupić oraz czy możliwy jest ew. dowóz do domów klientów.

Prosta i łatwa w obsłudze

Takim miejscem online wartym zarekomendowania jest miejscowybazar.pl, który powstał pierwotnie jako remedium na zamknięcie targowiska miejskiego w Żyrardowie. Obecnie formuła już została rozszerzona i miejscowybazar.pl jest internetową stroną ogólnopolską, która zbiera i łączy w jedno wszelkie targowiska, które istniały przed pandemią w miasteczkach, miastach, dzielnicach. Póki co najbardziej wyczerpująco opisana jest oferta Żyrardowa i jego okolic, ale już inne miejscowości stopniowo dołączają ze swoją atrakcyjną ofertą. Strona miejscowy.bazar.pl ma dwie ważne zalety – jest prosta, klarowna, łatwa w obsłudze i zarazem przyjemna dla oka. Można poszukiwać, a więc filtrować, po miejscowościach. Można filtrować po konkretnych produktach, np. wyszukiwarka wskaże sprzedawców miodów w danej miejscowości. I wyświetli informację, co przy okazji kupowania miodu można u wybranego sprzedawcy kupić jeszcze – każdy sprzedawca ma własną podstronę z asortymentem i telefonem kontaktowym. Obok szerokiego spectrum artykułów spożywczych i ogrodniczych, strona uwzględnia także tekstylne, np. maseczki, albo ubrania w wyjątkowo dużych rozmiarach, albo lokalnie szyte suknie ślubne.

„Dla dobra wspólnego”

Miejscowybazar.pl założony został przez trójkę młodych ludzi – można ich bez problemu znaleźć na fejsbuku jako administratorów grupy fb „Miejscowy bazar”. Założyli oni stronę pod kątem „dobra wspólnego” – aby pomóc mniejszym lokalnym producentom i sprzedawcom żywności: rolnikom, hodowcom, sadownikom, którzy wraz z zamknięciem miejscowych targowisk, miejscowych rynków zbytu stracili źródło utrzymania. Chodzi więc o wspieranie drobniejszych, lokalnych, polskich przedsiębiorców, aby utrzymali się na rynku. Po drugie – jednocześnie strona promuje ważną ideę Slow Food. Idea ta – w przeciwieństwie do fast food czyli szybkiego zaspokajania głodu – zakłada nieśpieszne podchodzenie do kwestii jedzenia, z naciskiem na jakość – ekologiczną i zdrowotną – produktów i sposobu ich przetwarzania lub przyrządzania. Spokojne celebrowanie posiłków, delektowanie się smakami, docenianie regionalnej odmienności kulinarnej – to również mieści się w obrębie idei Slow Food. To „ekogastronomiczne” podejście zwraca uwagę, jak ważna ekologicznie jest lokalność – by produkty odbywały jak najkrótszą drogę od producenta do konsumenta, bo chroni to planetę przed emisją gazów cieplarnianych pochodnych od transportu.

Co będzie po…?

Czy targowiska online przetrwają w czasach po pandemii? Czas pokaże. Wielu ludzi lubi koloryt targowiska w realu: tradycyjną targową atmosferę, przejście się z koszykiem na targ, rytuał targowania się – po prostu bycie wśród żywych ludzi. Z drugiej strony są konsumenci, dla których oto otworzyła się szansa łatwiejszych, szybszych zakupów żywności lokalnej, regionalnej, ekologicznej, a na pewno smaczniejszej. Warto więc przekazywać sobie wzajemnie – zarówno potencjalnym sprzedawcom, jak i nabywcom – informację o istnieniu targowiska online www.miejscowybazar.pl oraz fejsbukowej grupy „Miejscowy bazar”. Od każdego z nas, mieszkańców miasteczek, miast i dzielnic, zależy informacja o dobrej żywności w naszym regionie. Jeśli zatem produkujesz lokalnie żywność na sprzedaż – zamieść proszę na stronie miejscowybazar.pl ofertę swoich produktów. Jeśli znasz lokalnego producenta dobrej żywności – poinformuj go proszę o stronie. Zarówno zamieszczanie swojej oferty, jak i korzystanie ze strony jest całkowicie darmowe – chodzi tu o wspólne dobro.

Tekst: Sylwia Pańków
Foto: Internet

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.